Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Antybiotyki będą podawane w szkołach dotkniętych infekcjami paciorkowca A w UK

Antybiotyki mogą być podawane dzieciom w szkołach dotkniętych infekcjami paciorkowca A, powiedział minister edukacji Nick Gibb.

Do tej pory w Wielkiej Brytanii zmarło już 9 dzieci w wieku szkolnym po infekcji związanej z tą bakterią.


Ostatnią ofiarą paciorkowca była pięcioletnia dziewczynka, która zmarła w Royal Belfast Hospital for Sick Children.

Minister Gibb powiedział Sky News, że brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) „ściśle współpracuje ze szkołami i udziela bardzo konkretnych porad, które mogą wiązać się ze stosowaniem penicyliny” w szkołach, w których wystąpiły zakażenia.

Wczoraj brytyjskie media podały, że ​​penicylinę lub alternatywny antybiotyk będzie podawany wszystkim dzieciom w grupie wiekowej, które miały styczność z zakażeniem paciorkowcem, nawet jeśli nie mają objawów.

Pomysł został po raz pierwszy przedstawiony przez ministra zdrowia Lorda Markhama w Izbie Lordów w poniedziałek.


„Wydaliśmy instrukcje lekarzom, aby w razie potrzeby profilaktycznie przepisywali penicylinę jako najlepszą linię obrony w tej infekcji, a także w szkołach podstawowych, w których się ona rozprzestrzenia” - powiedział.

Zobacz też: Co to jest paciorkowiec A i na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

„Jak wiemy, są one głównym wektorem zakażeń, a czasami faktycznie warto rozważyć stosowanie antybiotyków w celach profilaktycznych” - dodał.

Lekarze rodzinni na ogół unikają masowego przepisywania antybiotyków, ponieważ może to zmniejszyć odporność populacji na poważne infekcje.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia przekazała agencji prasowej PA, że na razie przepisywanie antybiotyków dzieciom w szkole lub przedszkolu narażonym na zakażenie jest rzadko stosowane.


Agencja dodała, że ​​posunięcie to będzie rozpatrywane przez zespół kontroli epidemii (OCT), indywidualnie dla każdej dotkniętej szkoły i tylko będą one przypisywane tylko w wyjątkowych okolicznościach.

„Nie ma dowodów na skuteczność antybiotyków w rutynowej kontroli epidemii w tym środowisku (z udziałem dzieci, które miały kontakt z nieinwazyjnym paciorkowcem A)” – poinformowało UKHSA.

Infekcje paciorkowcem A są zwykle łagodne i można je łatwo leczyć antybiotykami.

Choroby wywołane przez bakterie z grupy A obejmują szkarlatynę i anginę.


Objawy szkarlatyny obejmują ból gardła, ból głowy i gorączkę, a także delikatną, różowawą lub czerwoną wysypkę na ciele przypominającą papier ścierny.

Ktoś, kto ma szkarlatynę, może mieć biały nalot na języku (w czwartym dniu choroby język zmienia kolor na malinowy) i może przypominać truskawkę.

Bardzo rzadko paciorkowiec A może powodować coś, co nazywa się inwazyjną infekcją paciorkowcową grupy A lub iGAS.

Może być ona śmiertelna.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Tysiące osób w UK mogą stracić 400 GBP dodatku, jeśli nie podejmą pilnych działań
 Czytaj następny artykuł:
Co to jest paciorkowiec A i na jakie objawy należy zwrócić uwagę?