Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Zagraniczni pacjenci będą musieli płacić z góry za leczenie w NHS

Oddziały NHS będą miały prawny obowiązek sprawdzania czy zagraniczni pacjenci trafiający do brytyjskich szpitali są uprawnieni do korzystania z niepilnej, darmowej opieki medycznej. Będą musiały też pobierać opłaty przed przeprowadzeniem zabiegu – ogłosił sekretarz ds. zdrowia Jeremy Hunt.

Pomysł ten oznacza, że każda osoba, która przybywa do Wielkiej Brytanii, aby wykonać zabieg typu operacja biodra czy usunięcie zaćmy może zostać odprawiona z kwitkiem, jeśli nie zgodzi się pokryć kosztów opieki medycznej – donosi ITV.

Ludzie potrzebujący natychmiastowej pomocy nadal będą ją otrzymywać, jednak jeśli się okaże, że nie są uprawnieni do darmowych świadczeń, otrzymają fakturę za usługi. Zanim leczenie się rozpocznie, zostaną poinformowani o konieczności zapłaty.

Inne możliwe scenariusze zakładają, że zagraniczni pacjenci będą musieli zapłacić z góry, jeśli GP skieruje ich na diagnozę do szpitala. Płatność zostanie uzgodniona jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Projekt zakłada również, że każda osoba spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA), która pozostaje w Wielkiej Brytanii przez okres dłuższy niż pół roku nie będzie uprawniona do darmowego leczenia niepłodności w ramach NHS.

Zmiany wejdą w życie w kwietniu tego roku. Szpitale i oddziały NHS będą zobowiązane do oznaczania pacjentów, którzy muszą płacić, tak by inne jednostki służby zdrowia mogły z większą łatwością odzyskać wydane na leczenie pieniądze.
-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
J. Kaczyński: Polska chce przekonać imigrantów do powrotu z Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
NHS szykuje zmiany w oddziałach A & E – część z nich zostanie zamknięta lub zmniejszona