Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Seven Sisters: malownicze klify południowej Anglii

Seven Sisters to imponujący zespół kredowych klifów rozciągających się wzdłuż wybrzeża Kanału La Manche, w hrabstwie East Sussex, na południu Anglii.

Nazwa Seven Sisters pochodzi od siedmiu głównych wzniesień, które tworzą spektakularny krajobraz, chętnie odwiedzany przez turystów, miłośników przyrody i fotografów.


Klify Seven Sisters powstały z kredy, która jest miękką, białą skałą osadową złożoną głównie z mikroskopijnych szczątków organizmów morskich.

Te kredowe formacje zaczęły się tworzyć około 70-100 milionów lat temu, w okresie kredy, gdy obecne tereny Anglii były pokryte płytkim morzem. Procesy erozji, zarówno wodnej, jak i wietrznej, kształtowały te białe klify przez tysiąclecia, nadając im charakterystyczny, postrzępiony wygląd.

Seven Sisters Country Park

Seven Sisters są częścią większego obszaru chronionego, znanego jako Seven Sisters Country Park, który obejmuje nie tylko same klify, ale także przyległe tereny dolin rzeki Cuckmere.

Park ten oferuje liczne szlaki piesze i rowerowe, umożliwiające zwiedzanie malowniczych okolic i podziwianie niepowtarzalnych widoków na Morze Północne oraz okoliczne wioski.

Spacer po klifach Seven Sisters jest nie tylko okazją do podziwiania zapierających dech w piersiach widoków, ale także do obserwacji bogatej fauny i flory.


Obszar ten jest siedliskiem wielu gatunków ptaków morskich, takich jak mewy, rybitwy czy kormorany, a także rzadkich roślin, które porastają kredowe zbocza. Wśród roślinności można znaleźć m.in. storczyki, trawy morskie i wiele innych endemicznych gatunków.

Atrakcje turystyczne i rekreacja

Seven Sisters oferuje wiele atrakcji turystycznych. Szlaki piesze, takie jak South Downs Way, prowadzą wzdłuż klifów, oferując spektakularne widoki na morze i okoliczne tereny.


Wędrowcy mogą rozpocząć swoją przygodę w Seaford, przechodząc przez Birling Gap aż do Eastbourne, ciesząc się po drodze malowniczymi krajobrazami i dziką przyrodą.

Dla miłośników sportów wodnych pobliska plaża Birling Gap oferuje możliwości uprawiania surfingu, pływania i wędkowania.


Na plaży znajduje się również centrum dla odwiedzających, gdzie można dowiedzieć się więcej o historii i geologii klifów oraz zjeść coś w kawiarni z widokiem na morze.

Historyczne i kulturowe znaczenie

Klify Seven Sisters mają również duże znaczenie historyczne i kulturowe. Podczas II wojny światowej, były one częścią linii obronnej przed ewentualną inwazją niemiecką.

Do dziś można zobaczyć bunkry i inne umocnienia militarne, które są świadectwem tamtych czasów.

Klify Seven Sisters były także inspiracją dla wielu artystów, pisarzy i filmowców.


Były tłem w takich filmach jak „Pokuta” (2007) czy „Robin Hood: Książę złodziei” (1991). Ich niezwykła uroda i dramatyzm przyciągają twórców z całego świata, chcących uchwycić ich piękno w swoich dziełach.

Ochrona i przyszłość klifów

Ze względu na swoją unikalność i urok, Seven Sisters stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli angielskiego wybrzeża, przyciągającym co roku tysiące odwiedzających z całego świata.


Jednak erozja i zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla tych wspaniałych formacji.

Władze lokalne i organizacje ekologiczne podejmują liczne działania mające na celu ochronę klifów przed nadmiernym zniszczeniem, aby przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się ich pięknem.


Seven Sisters to nie tylko geologiczne cudo, ale także miejsce o ogromnym znaczeniu przyrodniczym, historycznym i kulturowym.

Klify te oferują niezapomniane wrażenia wizualne i są doskonałym miejscem do odpoczynku na łonie natury. Ich ochrona jest kluczowa, aby mogły nadal być źródłem inspiracji i zachwytu dla przyszłych pokoleń.

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.


Opinie użytkowników

Brak opinii użytkowników dla tej pozycji.

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać opinię.