Wiadomości
Polska najatrakcyjniejszym inwestycyjnie krajem regionu
Polska jest najatrakcyjniejszym miejscem do inwestowania w regionie, a w całej Europie plasuje się na 5. miejscu. Jednak konkurencja w pozyskiwaniu inwestycji, ze strony takich państw jak Węgry, Serbia, Rumuni czy Bułgaria, jest duża - mów partner zarządzający EY Jacek Kędzior.

"Zrobiliśmy badanie, które prowadzimy od kilkunastu lat według tej samej metodologii. Pomiędzy lutym a kwietniem zapytaliśmy blisko 1,5 tys. decydentów na świecie, co sądzą o atrakcyjności Europy i poszczególnych krajów Europy. Obecnie Polska jest na piątym miejscu, jeśli chodzi o jej atrakcyjność na tle wszystkich krajów europejskich. Wyprzedzają nas tylko takie potęgi jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja czy Holandia. Jesteśmy z kolei zdecydowanie liderem tego regionu jako najatrakcyjniejsze miejsce dla inwestycji, i to bardzo pozytywna informacja" - powiedział PAP Kędzior.
Jak dodał, z wypowiedzi rządzących wnioskuje, że priorytetem będą w Polsce inwestycje wysokomarżowe, "z wysoką wartością dodaną". "To znakomity kierunek. Pytanie, jak przełożyć tę strategię na konkretne działania. Z tego również powodu, że chociaż jesteśmy bardzo atrakcyjnym krajem, to konkurencja w krajach naszego regionu w obszarze pozyskiwania zagranicznych inwestycji jest bardzo duża. Pokazuje to nasz raport. Rywalizacja z Węgrami, Serbią, Rumunią czy Bułgarią zaczyna mieć istotne znaczenie" - zaznaczył.
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) osiągnęły w 2015 r. w Europie rekordowy poziom - wynika z 14. edycji raportu EY „Atrakcyjność inwestycyjna Europy”. Na Starym Kontynencie w minionym roku zostało zrealizowanych 5083 projektów BIZ, dzięki którym powstało 217 666 nowych miejsc pracy. Również dla Polski był to wyjątkowo pomyślny, bo rekordowy rok, jeśli chodzi o liczbę BIZ. W naszym kraju powstało 211 nowych projektów, w których zatrudnienie znalazło 19 651 osób.
Wśród krajów, które przyciągnęły najwięcej inwestycji zagranicznych tradycyjnie już znalazła się Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Ta trójka odpowiada bowiem aż za 51 proc. wszystkich nowych BIZ w Europie. Tylko w Wielkiej Brytanii powstało 1065 projektów. Europa Zachodnia pozostaje też głównym beneficjentem inwestycji, choć jej udział spada – z 81 proc. w 2014 r. do 77 proc. w 2015 r. (to 3924 projekty zachodnioeuropejskie wobec 1159 środkowo- i wschodnioeuropejskich). Z drugiej strony, kraje Europy Środkowo-Wschodniej osiągnęły wzrost projektów aż o 34 proc., wobec wzrostu wynoszącego „zaledwie” 9 proc. w krajach Europy Zachodniej.
Polska ma się czym pochwalić, nie tylko jeśli chodzi o nowe projekty, ale przede wszystkim o ich dynamiczny przyrost, licząc rok do roku. W 2015 r. powstało 211 BIZ, wobec 132 rok wcześniej. To wzrost aż o 60 proc. Tak dynamicznego skoku nie odnotował żaden europejski kraj, poza Rosją (61 proc.).
(PAP)
środa, 10 sierpnia 2016 07:05
-
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Gorące Tematy
Pilne ostrzeżenie dla Polaków z Wielkiej Brytanii planujących podróż do …
DWP wydaje pilne ostrzeżenie dla 24 milionów mieszkańców Wielkiej Brytan…
Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy. Klienci mogą otrzymać nawet 200…
Bank Anglii wydaje pilne ostrzeżenie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii —…
17 firm w Wielkiej Brytanii wprowadza czterodniowy tydzień pracy bez utr…
Pilne: Ewakuacja szkół w Birmingham w związku z zagrożeniem bombowym
Najtańsze stacje benzynowe w Wielkiej Brytanii ujawnione. Ceny paliw znó…