Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Rozrywka Dziś zielona lista podróży została poszerzona o 16 terytoriów

Dziś zielona lista podróży została poszerzona o 16 terytoriów

Dziś 16 terytoriów trafiło na zieloną listę podróży w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że wzrosła liczba miejsc, z których po powrocie nie trzeba odbywać kwarantanny, niestety na listę podróży nie trafiła Polska.

Na zieloną listę, która do tej pory liczyła tylko 11 państw i terytoriów, trafiło wprawdzie 16 kolejnych, ale z Europy dodano do niej tylko Maltę i hiszpański archipelag Balearów, plus portugalską Maderę.

Reszta to niewielkie wysepki na Karaibach lub na Pacyfiku, ale jako potencjalny cel podróży turystyczną dodano też np. Brytyjskie Terytorium Antarktyczne.


Terytoria te obejmują Anguilla, Bermudy, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Montserrat, Wyspy Pitcairn, Wyspy Turks i Caicos; natomiast Wyspy Karaibskie to Antigua, Barbuda, Dominika, Barbados i Grenada.

Zgodnie z zapowiedziami rządu 10-dniowa kwarantanna dla powracających z tych miejsc przestała obowiązywać 30 czerwca rano.

Prawie wszystkie państwa europejskie, w tym Polska, są na bursztynowej liściu, co oznacza, że po przyjeździe z nich trzeba odbyć kwarantannę w domu oraz wykonać dwa testy na obecność koronawirusa.

Natomiast na czerwoną listę podróży, która do tej pory liczyła 50 państw, dodano sześć kolejnych — Dominikanę, Erytreę, Haiti, Mongolię, Tunezję i Ugandę.


Obecność na tej liście oznacza zakaz wyjazdu do tych państw z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to absolutnie niezbędne, a powrót z nich łączy się z obowiązkiem odbycia 10-dniowej płatnej kwarantanny w wyznaczonych przez rząd hotelach.

Minister transportu Grant Shapps powiedział też, że celem rządu jest umożliwienie podróży do krajów z bursztynowej listy dla osób w pełni zaszczepionych.

Niestety nie sprecyzował, kiedy miałoby to nastąpić, powiedział jedynie, że w dalszej części lata.

Niestety wbrew wcześniejszym spekulacjom mediów Polska nie została dodana na zieloną listę podgórzy.

Oznacza to osoby podwójnie zaszczepione, mogą podróżować do Polski bez odbywania kwarantanny, jednak muszą ją odbyć po powicie do Wielkiej Brytanii.

Natomiast osoby niezaszczepione muszą odbyć kwarantannę w obu krajach, ponieważ polski rząd wprowadził nowe rozporządzenie zgodnie, z którym osoby przyjeżdżające do Polski z Wielkiej Brytanii będą musiały odbyć przymusową kwarantannę.


Z kwarantanny będzie zwalniać jedynie negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż po tygodniu po przekroczeniu polskiej granicy, w przypadku niewykonania testu kwarantanna będzie trwać przez 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy.

Z kwarantanny będą zwolnione tylko osoby zaszczepione na COVID-19. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Pełne szczepienie w Unii Europejskiej będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Dziś mija termin składania wniosków o status osoby osiedlonej
 Czytaj następny artykuł:
Anglia pokonała Niemcy 2:0 w 1/8 finału Euro 2020. Kibice wylegli na ulice, aby świętować ten sukces