Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości West Midlands Morderca i gwałciciel dwójki dzieci warunkowo zwolniony z więzienia - wrócił za kratki

Morderca i gwałciciel dwójki dzieci warunkowo zwolniony z więzienia - wrócił za kratki

Gwałciciel i zabójca dzieci Colin Pitchfork został aresztowany i sprowadzony z powrotem do więzienia, podało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Dwa miesiące temu Colin Pitchfork, który był pierwszym mordercą skazanym na podstawie dowodów DNA, został zwolniony z więzienia po 33 latach spędzonych za kratkami.

Jednak w piątek Pitchfork wrócił do aresztu z powodu naruszenia warunków zwolnienia, a jego ewentualne ponowne zwolnienie będzie musiała rozpatrzyć  Rada ds. Zwolnień Warunkowych.


61-letni Pitchfork podczas zwolnienia warunkowego został poddany ponad 40 warunkom zwolnienia, które Ministerstwo Sprawiedliwości określiło jako jedne z najsurowszych „w historii”.

Po zwolnieniu Pitchfork musiał spełnić wszystkie standardowe warunki zwolnienia, odbywać regularne spotkania ze swoim kuratorem sądowym i dodatkowo nałożono na niego dodatkowe warunki.

Niektóre z nich to ochrona rodzin ofiar przed niechcianym kontaktem z nim, regularne badania wariograficzne i konieczność noszenia elektronicznej opaski.

Został również umieszczony w rejestrze przestępców seksualnych, musi mieszkać pod wyznaczonym adresem i będzie musiał ujawnić, jakich pojazdów używa i z kim rozmawia, dodatkowo miał ograniczenia w kontaktach z dziećmi.

Obowiązywała go również godzina policyjna, ograniczenia w korzystaniu z technologii i ograniczenia dotyczące tego, gdzie może się udać.

Colin Pitchfork został skazany na dożywocie za zgwałcenie i zamordowanie 15-latek: Lyndy Mann i Dawn Ashworth w Leicestershire w latach 80. XX wieku.


Mężczyzna miał 22 lata w momencie dokonania pierwszego morderstwa, był żonaty i miał dwóch synów.

Był piekarzem, który dorastał i mieszkał w Littlethorpe w Leicestershire w Wielkiej Brytanii.

W listopadzie 1983 roku zostawił swojego małego synka śpiącego na tylnym siedzeniu jego samochodu i w tym czasie zgwałcił i udusił 15-letnią Lyndy Mann w Narborough. Następnie wrócił do domu i położył syna do łóżka.

Trzy lata później, niecałą milę od miejsca śmierci Lyndy, zgwałcił i zamordował 15-letnią Dawn Ashworth z Enderby. Patolog, który zbadał jej ciało, opisał to jako „brutalną napaść seksualną”

Dochodzenie policyjne początkowo doprowadziło do niewłaściwego mężczyzny. 17-latek, przyznał się do jednego z zabójstw, mimo że go nie popełnił.

Jednak masowym przebadaniu 5000 mężczyzn przy użyciu pionierskiej technologii „profilowania DNA”, Pitchfork został ostatecznie zatrzymany.

Przyznał się do obu morderstw we wrześniu 1987 r. i został skazany na dożywocie w styczniu 1988 r.

Sędzia powiedział, że zabójstwa były „szczególnie sadystyczne” i wątpił, by Pitchfork kiedykolwiek został zwolniony.


W czerwcu Komisja ds. Zwolnień Warunkowych stwierdziła, że Pitchfork robi duże postępy i nadaje się do zwolnienia warunkowego z więzienia.

Minister sprawiedliwości Robert Buckland poprosił wtedy komisję o „ponowne rozpatrzenie” decyzji – co może zrobić w ciągu 21 dni – ale apelacja rządu została odrzucona.

Po zwolnieniu rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości powiedział: „Nasze myśli pozostają z rodzinami Lyndy Mann i Dawn Ashworth po decyzji niezależnej Komisji ds. Zwolnień Warunkowych o uwolnieniu Colina Pitchforka”.

„Bezpieczeństwo publiczne jest naszym najwyższym priorytetem, dlatego podlega on najsurowszym warunkom zwolnienia, jakie kiedykolwiek ustalono i pozostanie pod nadzorem do końca życia. Jeśli złamie te warunki, czeka go natychmiastowy powrót do więzienia” - dodał rzecznik.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Tak tanio jeszcze nie było! Rusza Black Friday w Amazon
 Czytaj następny artykuł:
13-letni chłopiec postrzelony w Birmingham, walczy o to, by móc znowu chodzić