Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Setki podróżnych z czerwonej listy wjeżdża do Wielkiej Brytanii bez kontroli i kwarantanny hotelowej

Pasażerowie z krajów południowoafrykańskich znajdujących się na czerwonej liście podróżniczej mogą unikać kwarantanny hotelowej, za którą trzeba zapłacić 2 285 funtów.

Jest to spowodowane luką w nowych ograniczeniach w podróżach.

Jak donoszą brytyjskie media, funkcjonariusze kontroli paszportowej nie sprawdzają pierwotnego lotniska odlotu osób, które przylatują do Wielkiej Brytanii z przesiadką.


Oznacza to, że setki ludzi potencjalnie zakażonych nowym wariantem koronawirusa Omikronem mogły wjechać do Wielkiej Brytanii.

Jeden z pasażerów, który chciał pozostać anonimowy, powiedział Metro o swoim doświadczeniu podczas kontroli paszportowej:

„Nie było żadnych kontroli na granicy Wielkiej Brytanii, nikt nie sprawdzał, czy mamy szczepionki lub zarezerwowane testy PCR”.

Lucy Moreton, urzędniczka z Border Force, powiedziała „Jeśli przylatujesz do Wielkiej Brytanii lotem z przesiadką, który rozpoczyna się w kraju z czerwonej listy, musisz to zgłosić”.

„Jednak to opiera się na uczciwości pasażera, ponieważ nie jest to sprawdzane podczas kontroli paszportowej. Rząd nie polecił funkcjonariuszom straży granicznej dokonywania takich kontroli” - dodała.


Po tym, jak naukowcy zidentyfikowali wariant koronawirusa nazwany Omikron, Anglia była jednym z pierwszych krajów, które zaostrzyły zasady dotyczące przyjazdów międzynarodowych.

Obecnie 10 krajów z Południowej Afryki znajduje się na czerwonej liście, a rząd nie wykluczaj dodania kolejnych.

W Wielkiej Brytanii do tej pory wykryto 22 przypadki zakażeń wariantem Omikron.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Mężczyzna zamordowany w Erdington. Świadkowie filmowali, jak wykrwawiał się na ziemi
 Czytaj następny artykuł:
Boris Johnson: nie należy odwoływać świątecznych imprez i jasełek