Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania zatwierdziła kolejny lek na Covid-19

Brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) ogłosiła w czwartek, że dopuszcza do obrotu nowy lek na Covid-19 - sotrovimab.

Producenci leków GlaxoSmithKline (GSK) uważają, że lek powinien być również skuteczny przeciwko nowemu wariantowi Omikron.


Według Agencji Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) przeciwciała monoklonalne Xevudy (sotrovimab) będą podawane w Wielkiej Brytanii osobom z grupy wysokiego ryzyka rozwoju ciężkiej choroby Covid-19.

W badaniu klinicznym stwierdzono, że pojedyncza dawka zmniejsza ryzyko hospitalizacji i śmierci o 79 proc. u osób dorosłych.

Lek będzie stosowane u pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi objawami Covid-19, u których występuje wysokie ryzyko rozwoju ciężkiej choroby.

Dyrektor naczelny MHRA, dr June Raine, powiedziała: „Z przyjemnością mogę powiedzieć, że mamy teraz inną bezpieczną i skuteczną terapię Covid-19, Xevudy (sotrovimab), dla osób zagrożonych rozwojem ciężkiej choroby”.


„To kolejny środek terapeutyczny, który okazał się skuteczny w ochronie osób najbardziej podatnych na Covid-19 i sygnalizuje kolejny znaczący krok naprzód w naszej walce z tą wyniszczającą chorobą” - dodała.

Sotrovimab jest najbardziej skuteczny, gdy leczenie rozpocznie się we wczesnych stadiach zakażenia, dlatego MHRA zaleca jego stosowanie tak szybko, jak to możliwe — najlepiej w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

Wcześniej Wielka Brytanii zatwierdziła molnupiravir, do stosowania u osób, które mają łagodne lub umiarkowane objawy COVID-19 i co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiej choroby.

W przeciwieństwie do molnupirowiru w postaci tabletek, które mogą być przyjmowane w domu, sotrovimab jest podawany w infuzji dożylnej przez 30 minut.

Jest on zatwierdzony dla osób w wieku 12 lat i starszych, które ważą ponad 40 kg.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
„Nie całujcie się pod jemiołą na imprezach bożonarodzeniowych” – wzywa brytyjska minister
 Czytaj następny artykuł:
Tajny schowek w sklepie w Erdington wypełniony papierosami i wódką z przemytu