Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Strajki kierowców autobusów w Birmingham. Pracownicy National Express protestują już trzeci dzień

Fot: Paul Burroughs - flickr
Strajki kierowców autobusów, które dotykają ogromną część West Midlands w Wielkiej Brytanii, trwają również dziś.

Wiele kursów ma zostać ponownie zlikwidowane, ponieważ tysiące kierowców autobusów National Express protestuje z powodu zbyt niskich płac.


To już trzeci dzień, w którym członkowie związku zawodowego Unite, zamiast kierować autobusami będą protestować.

Akcja protestacyjna w Birmingham może trwać też przez kolejne dni, bo strajkujący zadeklarowali, że będą strajkować tak długo, jak będzie to konieczne.

Związek zawodowy Unite, który wspiera pracowników, poinformował, że akcja strajkowa będzie trwała w nieskończoność, dopóki nie zostanie uzgodnione porozumienie, które spełni ich żądania.

Pasażerowie w całym regionie będą musieli stawić czoła poważnym zakłóceniom, ponieważ National Express obsługuje 93 procent regionalnej sieci autobusowej.

Strajki w National Express West Midlands miały początkowo się odbyć w czwartek 16 marca, ale zostały zawieszone, aby umożliwić członkom głosowanie nad lepszą ofertą, którą przedstawił pracodawca.


Oferta została odrzucona podczas kolejnego głosowania, dlatego wszystkie strajki rozpoczęły się w poniedziałek 20 marca.

Kierowcy odrzucili „ulepszoną ofertę” podwyżki płac o 14,3 procent, a także podwyżki wynagrodzenia świątecznego i noworocznego.

NX West Midlands poinformował, że pakiet podniósłby doświadczonemu kierowcy wynagrodzenie do prawie 33 000 funtów i odblokowałby ponad 900 funtów zaległego wynagrodzenia dla pełnoetatowego kierowcy.

Jednak sekretarz generalna Unite, Sharon Graham, powiedziała: „National Express jest niezwykle zamożną firmą i czerpie znaczne zyski z ciężkiej pracy naszych członków, którzy nie otrzymują wystarczającego wynagrodzenia za trudną i stresującą pracę, którą wykonują”.


„Firma musi wrócić z ofertą, którą nasi członkowie mogą zaakceptować” - dodała.

Akcja protestacyjna została podjęta przez ponad 3200 kierowców i ponad 200 inżynierów.

Dziś podobnie jak w poprzednich dniach prawdopodobnie większość usług nie będzie działać i będą jeździć tylko autobusy obsługujące duże szpitale.

National Express wezwał ludzi, aby nie próbowali podróżować autobusami, chyba że „naprawdę muszą”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Inflacja w UK wzrosła do 10,4% z powodu skoku cen żywności i alkoholu
 Czytaj następny artykuł:
Mężczyzna podpalony na ulicy w Birmingham w Wielkiej Brytanii