Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Brexit: Pierwszy dzień szczytu bez porozumienia. Szczyt UE w listopadzie niepewny
Brexit: Pierwszy dzień szczytu bez porozumienia. Szczyt UE w listopadzie niepewny

W pierwszy dzień szczytu UE w Brukseli liderzy 27 unijnych państw dyskutowali na temat brexitu. Rozmowy zakończyły się bez konkretnych rezultatów.

Przez pierwsze 15 minut przemawiała premier Wielkiej Brytanii, która przedstawiła stanowisko Londynu. Później przywódcy 27-mki podsumowali przebieg negocjacji.

Brytyjska premier wskazywała przede wszystkim na duży postęp jaki osiągnięto i podkreślała, że pozostała do wynegocjowania jeszcze tylko kwestia granicy irlandzkiej po brexicie.


Zarówno Unia i Wielka Brytania chcą uniknąć uciążliwych kontroli towarów na granicy, ale różnią się co do realizacji pomysłu.

Według unijnych dyplomatów, premier May powiedziała też, że Londyn jest gotowy rozważyć przedłużenie okresu przejściowego, do czasu wynegocjowania nowej umowy, unijno-brytyjskiej umowy handlowej.

O przemówieniu Theresy May unijni dyplomaci mówili, że było pozytywne.

Podobnie ocenił je przewodniczący Parlamentu Europejskiego. "Polityczne przesłanie May było pozytywne, ale nie powiedziała niczego nowego co do meritum.”

Przywódcy potwierdzili pełne zaufanie do głównego negocjatora Michela Barniera i determinację, żeby w kwestii negocjacji mówić jednym głosem.


- Uznali jednak, że mimo intensywnych negocjacji, nie osiągnięto wystarczającego postępu. Wezwali też unijnego negocjatora, żeby kontynuował wysiłki w celu osiągnięcia porozumienia.

Według źródeł, przywódcy w trakcie trzygodzinnych rozmów nie podjęli jeszcze decyzji, czy zwołają dodatkowy szczyt unijny w listopadzie. Decyzję tą uzależnili od postępów w rozmowach.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

W negocjacjach pomiędzy UK i Unią nie osiągnięto jeszcze porozumienia w sprawie warunków wyjścia i przyszłych relacji. Głównym punktem spornym pozostaje kwestia granicy z Irlandią.

Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

czwartek, 18 października 2018 07:45
 

TAGI: brexit, szczyt


Czytaj poprzedni artykuł:
Lidl odmówił sprzedaży alkoholu rodzicom bo byli w sklepie z nastoletnimi córkami
  Czytaj następny artykuł:
Trwa ewakuacja budynków przy Snow Hill Station. Możliwe zagrożenie chemiczne