Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

W jakim wieku w Wielkiej Brytanii można zostawić dziecko samo w domu?

Czy czasami potrzebujesz wyskoczyć na chwilkę po chleb, lub mleko, ale nie możesz oderwać swojego dziecka od xboxa, aby zabrać je ze sobą do sklepu?

Większości rodziców - szczególnie w okresie wakacji szkolnych, kiedy trzeba załatwiać różne sprawy z dziećmi, zastanawia się nad pozostawieniem ich samych w domu, chociaż na kilka minut.


Prawdopodobnie rodzice znają swoje pociechy najlepiej i wiedzą czy dzieci są na tyle dojrzałe aby je zostawić same w domu.

Co mówi o tym mówi brytyjskie prawo?

W rzeczywistości nie ma określonego wieku, od którego można zostawić dziecko same w domu.

Jednakże, zgodnie z ustawą o dzieciach i młodzieży z 1993 r., jeżeli rodzic pozostawia dziecko bez nadzoru "w sposób, który może spowodować niepotrzebne cierpienie lub uszczerbek na zdrowiu", może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za zaniedbanie.


Wiele stron rządowych zaleca, aby nie zostawiać dzieci samych do 13 roku życia.

Jednak nawet wtedy jest tu dużo miejsca na interpretację, ponieważ co innego jest zostawić 13 latka na chwilę, by wyjść do lokalnego sklepu, a co innego na całą noc lub dłużej.

Zasadniczo powinno się poczekać do 16 roku życia, z zostawianiem dzieci samych na noc i zawsze obowiązkiem rodzica jest ocena bezpieczeństwa sytuacji i dojrzałości dziecka, gdyż nawet wtedy rodzic może zostać oskarżony o zaniedbanie zgodnie ustawą o dzieciach i młodzieży z 1993 roku.


Dlatego przed zostawieniem nastolatków samych w domu na no należy się upewnić czy zostały podjęte wszelkie środki, aby zapewnić im bezpieczeństwo, w tym pozostawienie numerów kontaktowych i sprawdzenie, czy wiedzą, co robić w nagłych wypadkach.

Warto też poprosić zaufanych sąsiadów, aby pilnowali domu, na wypadek gdyby coś się wydarzyło.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Mężczyzna skazany za spowodowanie śmierci przyjaciela. Jechał 80mph w terenie zabudowanym
 Czytaj następny artykuł:
Pasażer, który wyzywał kobietę w samolocie Ryanair, powiedział że nie jest rasistą tylko… był w złym nastroju