Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Kolejna dymisja w rządzie May. Sam Gyimah mówi, że powinno się odbyć kolejne referendum
Kolejna dymisja w rządzie May. Sam Gyimah mówi, że powinno się odbyć kolejne referendum

Minister nauki, badań, innowacji i szkolnictwa wyższego Sam Gyimah podał się do dymisji w związku z decyzją premier Theresy May o wycofaniu się Wielkiej Brytanii ze stworzonego przez UE programu nawigacji satelitarnej Galileo.

Wielka Brytania przez brexit straci dostęp do wojskowej części systemu, w który zainwestowała ponad 1, 4 mld euro.

Po brexicie brytyjskie wojsko, służby ratunkowe czy wywiad stracą dostęp do najbardziej precyzyjnej części systemu, pozostanie im tylko dostęp do cywilnej i mniej dokładnej części systemu Galileo.


W związku z tym Premier Theresa May zadecydowała o całkowitym wycofaniu się z dalszych prac nad unijną nawigacją satelitarną, która pełną funkcjonalność ma uzyskać w 2020 r.

Minister Gyimah oświadczył, że sprawa ta pokazuje jak słabą pozycję będzie mieć Wielka Brytania w przyszłych stosunkach z Unią Europejską.

Gyimah jest dziesiątą osobą, która składa dymisję w związku umową w sprawie Brexitu.

Powiedział, że zamierza głosować przeciwko umowie i w przypadku odrzucenia jej przez parlament jedyną opcją będzie rozpisanie drugiego referendum.

poniedziałek, 03 grudnia 2018 10:44
 Czytaj poprzedni artykuł:
Tony Blair wezwał do rozpisania drugiego referendum: twardy brexit vs pozostanie w Unii Europejskiej
  Czytaj następny artykuł:
10 rzeczy do zrobienia na Frankfurt Christmas Market