Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Głosowanie w sprawie brexitu: Co się stanie po 11 grudnia? Zobacz możliwe scenariusze
Głosowanie w sprawie brexitu: Co się stanie po 11 grudnia? Zobacz możliwe scenariusze

11 grudnia niższa izba parlamentu Wielkiej Brytanii zagłosuje nad projektem wynegocjowanej z UE umowy, która określi warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Projekt umowy został już zatwierdzony przez rząd a 25 listopada dostał również zatwierdzony przez liderów Unii Europejskiej.

Ciągle trwa debata dotycząca umowy w sprawie brexitu, jednak na razie wszystko wskazuje na to, że posłowie nie poprą umowy.


Jeśli jednak ją poprą scenariusz jest prosty, Wielka Brytania opuści UE w dniu 29 marca 2019 r. na zasadach zgodnych z umową w sprawie brexitu.

Jeśli posłowie odrzucą umowę może się wydarzyć wiele rzeczy, ale najbardziej prawdopodobny będzie jeden z 6 scenariuszy:

1. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy.

Jeśli umowa nie zostanie poparta przez brytyjski parlament i nic innego w tej sprawie się nie wydarzy to domyślną opcją będzie Brexit bez umowy.

Ustawa już obowiązuje, co oznacza, że Wielka Brytania opuści UE w dniu 29 marca 2019 r.

2. Drugie głosowanie w sprawie umowy

Są sugestie, że jeśli parlament nie przyjmie umowy to rząd mógłby spróbować ponownego głosowania w tej sprawie.

To nie jest jednak proste, ponieważ istnieje zasada, że posłów nie należy prosić o głosowanie dwa razy w tej samej sprawie, podczas jednej sesji parlamentu.

Rząd jednak mógłby przekonać Unię Europejską, by wprowadzić jakąś małoistotną zmianę do umowy, aby mogło się odbyć ponowne głosowanie nad zmienioną umową.

3. Renegocjacja Umowy

Rząd mógłby spróbować renegocjować umowę z Unią Europejską, niewielkie zmiany mogłyby pomóc przekonać posłów, którzy nie zgadzają się na jej poparcie.

To jednak może wymagać zgody Unii Europejskiej na opóźnienie brexitu. Wielka Brytania musiałaby wystąpić do UE z wnioskiem o przedłużenie procedury z artykułu 50. Jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy wszystkie kraje UE się na to zgodzą.


Unia Europejska jednak zapowiedziała, że nie będzie renegocjować umowy. Donald Tusk ostrzegł w Buenos Aires w trakcie szczytu G20, że jeśli brytyjski parlament odrzuci wynegocjowaną między Londynem a Brukselą umowę w sprawie brexitu, to Zjednoczone Królestwo będzie musiało bez umowy opuścić Unię Europejską lub w niej pozostać.


4. Rozpisanie wyborów do parlamentu.

Theresa May może zdecydować, że najlepszym wyjściem z impasu będzie przeprowadzenie przedterminowych wyborów powszechnych w celu uzyskania mandatu politycznego.

Podobnie jak w 2017 r. mogłaby poprosić posłów o głosowanie za przedterminowymi wyborami.

Aby do tego doszło dwie trzecie wszystkich posłów będzie musiało ją poprzeć.


Wybory jednak mogłyby się odbyć nie wcześniej niż 25 dni roboczych od głosowania. W tym przypadku również nie dałoby się nić zrobić bez zgody Unii Europejskiej na opóźnienie brexitu.

Jeśli do tego dojdzie to późniejszych scenariuszy może być bardzo dużo, w zależności od wyników wyborów.

5. Głosowanie za wotum nieufności dla premier.

Jeżeli proponowana umowa zostanie odrzucona, opozycja może zażądać formalnego wotum nieufności.

Również Theresa May mogłaby poprosić o głosowanie nad wotum zaufania, aby wzmocnić swój autorytet.

W tym przypadku późniejszych scenariuszy również może być bardzo dużo.

6. Kolejne referendum w sprawie brexitu

Rząd może zdecydować się na kolejne referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Podobnie jak w przypadku renegocjacji lub przedterminowych wyborów, może to wymagać przedłużenia procedury z artykułu 50 i opóźnienia brexitu, gdyż może być już za późno, aby przeprowadzić referendum przed 29 marca.

czwartek, 06 grudnia 2018 16:35
 

brexit


Czytaj poprzedni artykuł:
Ważny komunikat dla obywateli UE dotyczący brexitu bez porozumienia
  Czytaj następny artykuł:
Kobieta potrącona na Lichfield Road - droga jest zamknięta w obu kierunkach.