Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Ważny komunikat dla obywateli UE dotyczący brexitu bez porozumienia
Ważny komunikat dla obywateli UE dotyczący brexitu bez porozumienia

Home Office opublikował wczoraj komunikat, dla obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, dotyczący statusu osoby osiedlonej w przypadku brexitu bez umowy.

Komunikat został opublikowany na oficjalnej stronie rządowej oraz wysłany za pomocą e-mail dla osób które zapisały się do rządowego newsletteru.


W komunikacie Minister do spraw. Wyjścia z Unii Europejskiej przedstawił informacje dla obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin dotyczące ich statusu w przypadku wyjścia z Unii bez porozumienia.

„Rząd brytyjski:

  • Potwierdza, że w przypadku wyjścia z UE bez porozumienia, system rejestracji statusu osoby osiedlonej (EU Settlement Scheme) będzie w dalszym ciągu wdrażany, umożliwiając obywatelom Unii Europejskiej i członkom ich rodzin mieszkającym w Wielkiej Brytanii przed dniem 29 marca 2019 r zabezpieczenie ich statusu, aby nadal mogli żyć, pracować, uczyć się i uzyskiwać dostęp do świadczeń i usług w Wielkiej Brytanii na tych samych zasadach jak teraz. Program zgodnie z planem będzie w pełni uruchomiony 30 marca 2019 r.
  • Potwierdza, że zgodnie z zobowiązaniem Wielkiej Brytanii do większej szczodrości pod pewnymi względami Home Office będzie dążyć do przyznania statusu osoby osiedlonej a nie odmawiania. Status zostanie również przyznany osobom, które nie są aktywne gospodarczo lub nie posiadają pełnego ubezpieczenia zdrowotnego.

W przypadku opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy mogą nastąpić pewne zmiany w systemie rejestracji EU Settlement Scheme, są one określone w Dokumencie znajdującym się pod tym linkiem.

Główna zmiana dotyczy tego, że w przypadku opuszczenia UE bez porozumienia nie będzie uzgodnionego okresu przejściowego dlatego termin składania wniosków zostanie przesunięty do 31 grudnia 2020 r.”

piątek, 07 grudnia 2018 08:02
 

brexit


Czytaj poprzedni artykuł:
W bieliźnie zgwałconej i zamordowanej 14-latki znaleziono spermę jej ojczyma
  Czytaj następny artykuł:
Głosowanie w sprawie brexitu: Co się stanie po 11 grudnia? Zobacz możliwe scenariusze