Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania A. Merkel liczy na znalezienie rozwiązania twardej granicy pomiędzy Irlandiami bez renegocjacji umowy brexitowej
A. Merkel liczy na znalezienie rozwiązania twardej granicy pomiędzy Irlandiami bez renegocjacji umowy brexitowej

Angela Merkel poformowała, że Unia Europejska „nie ma w planach” renegocjacji umowy brexitowej z Wielką Brytanią.

Kanclerz Niemiec odniosła się do tej kwestii na konferencji w Bratysławie, gdzie uczestniczyła w szczycie z premierami państwa Grupy Wyszehradzkiej.


Merkel przyznała, że zdaje sobie sprawę z „kruchej sytuacji” między Republika Irlandii a Irlandią Północną. - Myślę, że możemy także znaleźć rozwiązania bez ponownego otwierania umowy o wyjściu – dodała kanclerz Niemiec.

Chodzi o tzw. backstop, czyli mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej zakładający, że w razie braku porozumienia z UE ws. brexitu Wielka Brytania byłaby zmuszona do pozostania w unii celnej i elementach wspólnego rynku UE, a także, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną.

Alternatywą dla backtopu jest utworzenie granicy pomiędzy Republika Irlandii a Irlandią Północną, a gwarancje, że taka już nigdy w historii nie powstanie zapisano w Porozumienie wielkopiątkowym, które zakończyło trwający trzy dekady konflikt w Irlandii Północnej.


Źródło: x-news

piątek, 08 lutego 2019 07:06
 Czytaj poprzedni artykuł:
Brexit: Co trzecia brytyjska firma chce przenieść działalność za granicę
  Czytaj następny artykuł:
"Czy to jest piekło, pani premier?". Szef Komisji Europejskiej odmówił T. May renegocjacji umowy brexitowej