Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Jest porozumienie z UE w sprawie zmian, dotyczących brexitu
Jest porozumienie z UE w sprawie zmian, dotyczących brexitu

Wielka Brytania wynegocjowała z Unią Europejską "prawnie wiążące zmiany" w umowie w sprawie brexitu - poinformował w poniedziałek wieczorem brytyjski wicepremier David Lidington.

- Tego wieczoru w Strasburgu premier Theresa May uzyskała prawnie wiążące zmiany, które wzmacniają i poprawiają porozumienie - powiedział Lidington w brytyjskim parlamencie.


May negocjowała z Junckerem w Strasbourgu w nocy z poniedziałku na wtorek. Obie strony ustaliły tekst aneksu do umowy o warunkach brexitu. Dotyczy on tzw. irlandzkiego bezpiecznika, czyli rozwiązania w kwestii Irlandii Płn.

Wynegocjowano w Brukseli dodatek do umowy mówiący, że Wielka Brytania będzie mogła wycofać się z irlandzkiego bezpiecznika jeśli UE będzie działała w złej woli. Ma to wykluczyć scenariusz, w którym Wielka Brytania będzie w wiecznej unii celnej z UE.

Izba Gmin powinna dziś głosować w sprawie umowy brexitowej, którą rząd Theresy May wynegocjował w listopadzie 2018 r., ale została potem odrzucona przez brytyjskich posłów.


Premier Theresa May ostrzegła w piątek, że jeśli parlament odrzuci wynegocjowane z Brukselą porozumienie w sprawie Brexitu, Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej.

Theresa May dodała też, że Brytyjczycy spędzili wiele miesięcy na kłótniach o Brexit, a można było w tym czasie koncentrować się na poprawie warunków życia - naprawie służby zdrowia, szkół czy społeczności.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ubiegłego roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.


W razie nie podjęcia dodatkowych środków to na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu UE, automatycznie opuści UE bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

wtorek, 12 marca 2019 08:12
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
33-letni Polak z Leeds oskarżony o terroryzm
  Czytaj następny artykuł:
Jutro głosowanie w sprawie Brexitu