Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Dziś Izba Gmin zagłosuje na tym czy opóźnić brexit
Dziś Izba Gmin zagłosuje na tym czy opóźnić brexit

Dziś wieczorem odbędzie się kolejne głosowanie w sprawie brexitu, tym razem posłowie zagłosują na tym czy opóźnić brexit.

Po porażce May w głosowaniu nad projektem umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, który został odrzucony przez izbę gmin, wczoraj odbyło się głosowanie, w którym Izba Gmin odrzuciła możliwość wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy.


Brytyjski parlament odrzucił projekt wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy zaledwie czterema głosami 312 do 308.

Głosowanie poprzedziła burzliwa debata w Izbie Gmin, w czasie której premier Theresa May próbowała przekonać posłów do podjęcia ostatecznej decyzji ws. brexitu.

Premier w swoim wystąpieniu wygłoszonym już po ostatnim głosowaniu przypomniała, że wciąż obowiązuje data brexitu ustalona na mocy art. 50, czyli 29 marca 2019 r.


Jakiekolwiek przedłużenie procesu wyjścia z Unii Europejskiej nie może się więc odbyć bez zgody Brukseli. Wielka Brytania będzie zatem musiała wynegocjować jakąś mini-umowę opóźniającą brexit, a dopiero potem zadecydować co z tym fantem zrobić. Przywódcy pozostałych państw członkowskich UE zajmą się tą kwestią najprawdopodobniej podczas szczytu w Brukseli 21-22 marca.

Gdyby strony porozumiały się co do opóźnienia brexitu, trzeba byłoby uzgodnić nowy termin opuszczenia przez Wielką Brytanię UE. Theresa May chciałaby jedynie technicznego przedłużenia całej procedury, a więc nie dłużej niż o 2-3 miesiące. Również UE chciałby rozstrzygnąć sprawę przed zaplanowanymi na koniec maja wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Unia Europejska przypomniała też, że ewentualny brytyjski wniosek o przedłużenie brexitu musi być „wiarygodnie uzasadniony.”


„Nie wystarczy zagłosować przeciwko twardemu brexitowi, aby odrzucić ten scenariusz. Musicie również zaakceptować porozumienie. Uzgodniliśmy porozumienie z premier Theresą May i wciąż jesteśmy gotowi je podpisać” – głosi oświadczenie KE.

Dzisiejsze głosowanie w Izbie Gmin nad wnioskiem o opóźnienie brexitu zaplanowane jest na wieczór.

czwartek, 14 marca 2019 07:03
 Czytaj poprzedni artykuł:
Twardy Brexit ciągle bardzo prawdopodobny
  Czytaj następny artykuł:
Brexit: Izba Gmin odrzuciła możliwość wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy