Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Szybko, łatwo i za darmo

+ Dodaj ogłoszenie

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Theresa May apeluje o "honorowy kompromis" ws. brexitu
Theresa May apeluje o "honorowy kompromis" ws. brexitu

Theresa May na łamach "Sunday Telegraph" zaapelowała do parlamentarzystów Izby Gmin o "honorowy kompromis" ws. brexitu.

Apel May poprzedza jej zwrócenie się do Izby Gmin po raz trzeci o przyjęcie wynegocjowanej przez nią umowy regulującej stosunki między Londynem a Brukselą po brexicie.


Pierwsze dwa podejścia do przyjęcia umowy przez Izbę Gmin zakończyły się klęską May - parlamentarzyści odrzucili ją pierwszy raz 15 stycznia.
We wtorek 12 marca Izba Gmin po raz kolejny odrzuciła umowę, która reguluje zasady wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejską.
W środę 13 marca odbyło się głosowanie, w którym Izba Gmin odrzuciła możliwość wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy

14 marca, większością 211 głosów brytyjski parlament postanowił zwrócić się do Unii z wnioskiem o opóźnienie daty brexitu.
Theresa May chcąc jednak uniknąć chaotycznego brexitu bez porozumienia, jeszcze przed złożeniem wniosku o opóźnienie podejmie kolejną próbę przegłosowania przez parlament umowy o wyjściu z Unii Europejskiej.


May szantażuje przeciwników umowy, że jeśli jej nie przyjmą, to brexit może opóźnić się o wiele miesięcy lub w ogóle nie nastąpić, powodując jeszcze większą niepewność obywateli i wymuszając konieczność udziału Wielkiej Brytanii w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jeśli się nie nic uda ustalić ani w Londynie, ani w Brukseli i wtedy Wielka Brytania na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu Unii Europejskiej, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

niedziela, 17 marca 2019 09:37
 Czytaj poprzedni artykuł:
Mężczyzna aresztowany za spowodowanie śmierci dwojga dzieci
  Czytaj następny artykuł:
Wystawa w Londynie pokazuje, jak wyglądał tydzień przed referendum brexitowym oczami mediów