Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Theresa May chce opóźnienia Brexitu do 30 czerwca
Theresa May chce opóźnienia Brexitu do 30 czerwca

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May Powiedziała dziś w Izbie Gmin, że zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia z UE do 30 czerwca.

May zdecydowała się na krótkie opóźnienie brexitu bonie chce by Wielka Brytania musiała przeprowadzać wybory do Parlamentu Europejskiego.

– Idea tego, że trzy lata po ogłoszeniu wyjścia z Unii, Brytyjczycy mieliby wybrać nowych europarlamentarzystów wydaje mi się nie do przyjęcia – Powiedziała Theresa May w Izbie Gmin.


Opóźnienie Brexitu ma dać brytyjskiemu rządowi szansę na podjęcie kolejnej próby przyjęcia przez parlament wynegocjowanej umowy ws. warunków wyjścia z UE w najbliższych tygodniach.

Pierwsze dwa podejścia do przyjęcia umowy przez Izbę Gmin zakończyły się klęską May -parlamentarzyści odrzucili ją pierwszy raz 15 stycznia.

We wtorek 12 marca Izba Gmin po raz kolejny odrzuciła umowę, która reguluje zasady wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejską.


Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ubiegłego roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Jeśli unia Europejska odrzuci wniosek o opóźnienie brexitu to na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu Unii Europejskiej, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

środa, 20 marca 2019 13:39
 



Czytaj poprzedni artykuł:
D. Tusk: krótkie opóźnienie brexitu możliwe, ale pod warunkiem poparcia Izby Gimn dla umowy
  Czytaj następny artykuł:
Aby opóźnić brexit przywódcy UE będą potrzebować konkretnego planu z Wielkiej Brytanii