Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania D. Tusk: krótkie opóźnienie brexitu możliwe, ale pod warunkiem poparcia Izby Gimn dla umowy
D. Tusk: krótkie opóźnienie brexitu możliwe, ale pod warunkiem poparcia Izby Gimn dla umowy

Krótkie przedłużenie brexitu byłoby możliwe, ale pod warunkiem przyjęcia umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przez brytyjską Izbę Gmin - powiedział w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Dodał, że okres takiego przedłużenia pozostaje kwestią otwartą.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się do niego z prośbą o wydłużenie całego procesu do 30 czerwca.


May zdecydowała się na krótkie opóźnienie brexitu bonie chce by Wielka Brytania musiała przeprowadzać wybory do Parlamentu Europejskiego.

– Idea tego, że trzy lata po ogłoszeniu wyjścia z Unii, Brytyjczycy mieliby wybrać nowych europarlamentarzystów wydaje mi się nie do przyjęcia – Powiedziała Theresa May w Izbie Gmin.

Tusk dodał, że kwestię przedłużenia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE unijni liderzy przedyskutują na szczycie, który zaczyna się w czwartek (21.03).


Przewodniczący Rady Europejskiej przekazał, że na ten moment nie przewiduje zwołania dodatkowego, specjalnego szczytu unijnego w sprawie brexitu.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ubiegłego roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Jeśli unia Europejska odrzuci wniosek o opóźnienie brexitu to na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu Unii Europejskiej, Wielka Brytania może automatycznie opuścić Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Źródło:x-news

czwartek, 21 marca 2019 04:59
 



Czytaj poprzedni artykuł:
Gromada szczurów na ulicach Newcastle. Grasowały koło restauracji
  Czytaj następny artykuł:
Theresa May chce opóźnienia Brexitu do 30 czerwca