Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania T. May: Krótkie przedłużenie procedury daje możliwość opuszczenia UE z wynegocjowaną umową
T. May: Krótkie przedłużenie procedury daje możliwość opuszczenia UE z wynegocjowaną umową

Bruksela, Belgia. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May bierze udział w szczycie Rady Europejskiej, podczas którego przywódcy Unii zdecydują, czy zgodzą się na przesunięcie terminu brexitu do 30 czerwca.

- Ważne, że musimy uznać, że brexit jest decyzją brytyjskiego społeczeństwa. Musimy się z tego wywiązać, minęły już prawie trzy lata od referendum – podkreśliła.


- Szczerze wierzę, że możemy to zrobić z tym porozumieniem. Wciąż pracuję nad tym, by parlament zgodził się na nie, tak byśmy mogli wyjść w uporządkowany sposób – dodała brytyjska premier.

Theresa May odniosła się do decyzji Izby Gmin, która dwukrotnie odrzucała wynegocjowane porozumienie: w połowie stycznia (różnicą 230 głosów), a następnie w ubiegłym tygodniu (różnicą 149 głosów).

Prezydent Francji poinformował, że jest zwolennikiem “technicznego” przedłużenia okresu na opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Emmanuel Macron zaznaczył jednak, że warunkiem tego jest przegłosowanie w Izbie Gmin porozumienia rozwodowego. Polityk zaznaczył, że okres przedłużenia musi być „możliwie najkrótszy”.


W razie braku jakichkolwiek ustaleń - przyjęcia porozumienia z UE lub przedłużenia procesu wyjścia z Unii - niezależnie od przyjętej w ubiegłym tygodniu opinii politycznej Izby Gmin przeciwko wyjściu z UE bez umowy, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca.

Źródło:x-news

czwartek, 21 marca 2019 20:25
 
Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: redakcja@bham.plCzytaj poprzedni artykuł:
Polska wygrywa na inaugurację el. ME 2020! Krzysztof Piątek katem Austriaków
  Czytaj następny artykuł:
Theresa May: Brexit najpóźniej do końca czerwca, nie ma mowy o kolejnym referendum