Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Premier Szkocji zapowiada referendum niepodległościowe, gdyby brexit miał dojść do skutku
Premier Szkocji zapowiada referendum niepodległościowe, gdyby brexit miał dojść do skutku

Premier Szkocji Nicola Sturgeon powiedziała, że w Szkocji powinno odbyć się kolejne referendum niepodległościowe, jeśli brexit jednak dojdzie do skutku.

- Z perspektywy trzech ostatnich lat widać, że Westminister poniósł porażkę. Nie ochroniono interesów Szkocji, nie osiągnięto konsensusu i pogrążono kraj w jeszcze większym chaosie.


- Przyszedł czas, aby wszystkie partie obecne w tym parlamencie wzięły sprawy w swoje ręce. Stąd trzy kroki, które szkocki parlament zamierza podjąć. Mogę potwierdzić, że rząd Szkocji chce dać obywatelom prawo decydowania o swojej niepodległości. Wkrótce wprowadzimy przepisy zezwalające na przeprowadzenie referendum - powiedziała Nicola Sturgeon.

Poprzednie referendum niepodległościowe odbyło się w 2014 roku. Za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie opowiedziało się 55 procent głosujących, jednak wówczas ze strony Brukseli płynął do Edynburga jasny przekaz: niepodległa Szkocja będzie musiała od nowa starać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Nie było też wówczas mowy o opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię.


Dwa lata później w referendum brexitowym Szkocja wyraźnie opowiedziała się za pozostaniem Wielkiej Brytanii we wspólnocie.

Premier Sturgeon sygnalizowała już wtedy, że wobec perspektywy wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Szkoci powinni raz jeszcze zagłosować ws. niepodległości.

Źródło:x-news

czwartek, 25 kwietnia 2019 19:39
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Policja podała tożsamość mężczyzny zamordowanego w Harborne
  Czytaj następny artykuł:
18-latek zamordowany w Harborne