Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Przez brexit gospodarka UK się kurczy. PKB spadł po raz pierwszy od 2012 roku
Przez brexit gospodarka UK się kurczy. PKB spadł po raz pierwszy od 2012 roku

W II kwartale 2019 roku gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się o 0, 2 procent, odreagowując wzrost zapasów przed planowanym w marcu brexitem.

To pierwszy spadek brytyjskiego PKB od siedmiu lat – podaje Financial Times.


Piąta największa gospodarka na świecie w I kwartale 2019 roku wzrosła o 0, 5 proc., a ekonomiści prognozowali, że w II kwartale się tylko zatrzyma, niestety PKB spadł po raz pierwszy od ostatniego kwartału 2012 roku.

Za główną przyczynę spadku ekonomiści podają niepewność związaną z brexitem oraz ogólny recesyjny klimat w światowej gospodarce.

Dodatkowo wpływ na spadek miało to co dało wzrost brytyjskiej gospodarce w I kwartale – czyli gromadzenie zapasów przed planowanym wyjściem kraju z Unii Europejskiej 29 marca.

W ubiegłym roku szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde, ostrzegała Wielką Brytanię, że opuszczenie Unii Europejskiej bez porozumienia będzie miało tragiczne konsekwencje.


Przemawiając w Londynie, była francuska minister gospodarki powiedziała, że "nieuporządkowane" lub "awaryjne" wycofanie się z UE doprowadziłoby do zmniejszenia wzrostu gospodarczego, wzrostu deficytu budżetowego i deprecjacji funta szterlinga, co wszystko to zahamowałoby brytyjską gospodarkę.

W swojej ocenie finansów Wielkiej Brytanii, Lagarde MFW powiedziała, że wszystkie prawdopodobne scenariusze Brexitu przyniosą straty dla brytyjskiej gospodarki, ale wyjście z Unii bez porozumienia będzie miało tragiczne konsekwencje i prawdopodobnie zakończy się recesją.

poniedziałek, 12 sierpnia 2019 09:21
 
Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: redakcja@bham.plCzytaj poprzedni artykuł:
Polak masturbował się na ulicy, włamywał się do domów i kradł wibratory, przyznał się do dziewięciu zarzutów
  Czytaj następny artykuł:
Partia Pracy rozważa obalenie rządu Borisa Johnsona