Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Brexit straszy. Co piąty Brytyjczyk gromadzi zapasy jedzenia
Brexit straszy. Co piąty Brytyjczyk gromadzi zapasy jedzenia

W obawie przed wyjściem z UE bez jakiejkolwiek umowy, Brytyjczycy zrobili już zapasy wartości 4 mld brytyjskich funtów (ok. 4, 3 mld euro).

Według firmy usług finansowych Premium Credit, która przeprowadziła sondaże na ten temat, prawie co 5. mieszkaniec Wysp zaczął gromadzić zapasy jedzenia, napojów i lekarstw.


Brytyjczycy robią zapasy, obawiając się pustych półek w sklepach i wzrostu cen.

Kupują przede wszystkim żywność o długim terminie, między innymi puszki, konserwy, napoje, ale też kosmetyki i środki czystości.

W sondażach przepytano 1052 konsumentów - osoby mające stałą pracę. Respondenci odpowiadali, że robią przede wszystkim zapasy artykułów spożywczych (74 proc.), lekarstw (50 proc.) i napojów (46 proc.).

Niektórzy podchodzą bardzo poważnie do robienia zapasów. Przykładem są opisywani w ubiegłym roku w brytyjskich mediach 36-letnia Nevine Mann oraz jej 37-letni mąż Richard z Kornwalii, którzy zgromadzili zapasy na kilka miesięcy, aby przetrwać na wypadek braku umowy w sprawie Brexitu.


Według ekspertów, w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy kraj musie się liczyć się z okresowymi przerwami w dostawach artykułów z kontynentu, spowodowanych głownie długim oczekiwaniem ciężarówek na odprawę celną na granicy.

Premier Johnson utrzymuje w mocy zastrzeżenie, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii nastąpi na pewno 31 października, unijni dyplomaci nie mają wątpliwości, że intencją Borisa Johnsona jest opuszczenie Unii Europejskiej bez porozumienia.

środa, 14 sierpnia 2019 08:10
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze

Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: redakcja@bham.plCzytaj poprzedni artykuł:
Masz dziesięciofuntowy banknot o numerze seryjnym AH lub JA? Zobacz ile może być warty
  Czytaj następny artykuł:
Awaryjne lądowanie samolotu Norwegian. Z nieba spadały części maszyny