Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Masz dziesięciofuntowy banknot o numerze seryjnym AH lub JA? Zobacz ile może być warty
Masz dziesięciofuntowy banknot o numerze seryjnym AH lub JA? Zobacz ile może być warty

Gdy w obiegu pojawiły się nowe banknoty pięciofuntowe, najbardziej poszukiwanym numerem seryjnym był AA01. Jednak w przypadku dziesięciofuntówek trochę się pozmieniało.

Wiele pieniędzy z numerem AA01 trafia na specjalne aukcje charytatywne, więc trzeba poszukiwać takich z numerem AH, ponieważ są one w obiegu. Wartość tych dziesięciofuntówek cały czas rośnie.

Sporo najwcześniej wyprodukowanych banknotów ma właśnie ten numer seryjny i są sprzedawane za cenę od 30 do 100 funtów za sztukę.


Z kolei banknoty o numerze AA01 osiągają na aukcjach kwoty nawet 500 funtów.

2017 roku nowy, plastikowy banknot dziesięciofuntowy został sprzedany na aukcji za rekordową kwotę 7, 2 tys. funtów.

Sprzedany banknot był jednym z pierwszych wyprodukowanych. Pieniądze o numerze seryjnym AA01 000010 są coraz bardziej rozchwytywane.

Wspomniana wyżej dziesięciofuntówka została sprzedana na organizowanej przez Bank Anglii aukcji charytatywnej. Wydarzenie odbyło się w centralnym Londynie. Przyciągnęło uwagę wielu kolekcjonerów, a niektórzy z nich przybyli aż ze Stanów Zjednoczonych.


Dobrze się sprzedają również te dziesięciofuntówki, które są opatrzone literami AE - można za nie dostać co najmniej dwukrotność ich wartości.

Istnieją również pewne szczególne numery seryjne, które w pełni usprawiedliwiają szum, jaki wokół nich powstał. Są to JA01 - inicjały Jane Austen, JA75 - rok urodzenia pisarki, JA17 - rok jej śmierci.

Na nowym polimerowym banknocie widnieje wizerunek Jane Austen oraz cytat z jej powieści „Duma i uprzedzenie”, którzy brzmi: „Oświadczam, że nie ma większej przyjemności nad czytanie”.

wtorek, 20 sierpnia 2019 08:39
 
Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: redakcja@bham.plCzytaj poprzedni artykuł:
13-latka aresztowana za pobicie 14-latki w parku w Birmingham
  Czytaj następny artykuł:
Brexit straszy. Co piąty Brytyjczyk gromadzi zapasy jedzenia