Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Spiker Izby Gmin che powstrzymać Johnsona przed doprowadzeniem do twardego brexitu bez zgody parlamentu
Spiker Izby Gmin che powstrzymać Johnsona przed doprowadzeniem do twardego brexitu bez zgody parlamentu

Spiker Izby Gmin John Bercow zapowiedział, że z całych sił będzie walczył o to, by premier Boris Johnson nie zamknął parlamentu.

Szef brytyjskiego rządu mógłby w ten sposób doprowadzić do twardego brexitu bez zgody posłów.

Według pogłosek Boris Johnson ma plan na to jak doprowadzić do twardego brexitu nawet gdy parlament zagłosuje nad wotum nieufności, polega on na rozpisaniu przedterminowych wyborów dopiero po brexicie.

W sytuacji wyrażenia premierowi wotum nieufności przez Izbę Gmin, przedterminowe wybory miałyby odbyć się 1 listopada, czyli dzień po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Nawet unijni dyplomaci po spotkaniu z brytyjskim wysłannikiem Davidem Frostem nie mają wątpliwości, że intencją brytyjskiego rządu jest twardy brexit.

Według jednego z dyplomatów cytowanego przez Guardian stało się oczywiste, że Wielka Brytania nie ma żadnego innego planu niż wyjście z Unii, bez umowy, 31 października. Centralnym scenariuszem brytyjskiego rządu jest 'No deal' .

Brytyjski rząd oficjalnie deklaruje, gotowość do negocjacji z UE, jednak nieoficjalnie mówi się, że Johnson chce uniknąć upokarzającej sytuacji, w której wracałby z Brukseli z pustymi rękami i dlatego od początku stawia na twardy brexit.

Sam Boris Jonson powiedział wczoraj że niektórzy brytyjscy posłowie, próbujący zablokować brexit, dopuszczają się "okropnej" kolaboracji z Unią Europejską, osłabiając pozycję negocjacyjną Londynu i zwiększając szanse na bezumowny brexit.


Zapytany, czy rozpisze wybory powszechne po 31 października (na ten dzień wyznaczony jest ostateczny termin brexitu), aby uniemożliwić obecnemu parlamentowi zablokowanie wyjścia kraju z UE, Johnson odparł, że "Brytyjczycy mają dosyć wyborów i wyborczych wydarzeń".

"Wyborcy oczekują od nas przeprowadzenia brexitu 31 października i to właśnie zamierzamy zrobić" - oświadczył.

John Bercow natomiast stwierdził, że nie wierzy w możliwość zawieszenia prac parlamentu w celu wymuszenia wyjścia z Unii Europejskiej bez porozumienia.

Jednocześnie dał jasny sygnał, że będzie stanowczo interweniował, jeśli takie próby będą podejmowane.

czwartek, 15 sierpnia 2019 07:07
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze

Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: redakcja@bham.plCzytaj poprzedni artykuł:
Polak przed sądem za posiadanie siekiery na ulicy … chciał nią rozbić paletę
  Czytaj następny artykuł:
17-metrowa zjeżdżalnia w katedrze w Norwich ma zachęcić do odwiedzin świątyni