Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Boris Johnson zapewnia: brexit nastąpi w terminie
Boris Johnson zapewnia: brexit nastąpi w terminie

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że osiągnie porozumienie w sprawie brexitu i doprowadzi do wyjścia Wielkie Brytanii z Unii Europejskiej w planowanym terminie 31 października.

- Będziemy mieli porozumienie i będziemy bardzo ciężko pracować, żeby je dostać – powiedział premier podczas wizyty w jednej z londyńskich szkół.


- W poniedziałek byłem w Irlandii i rozmawiałem z naszymi irlandzkimi przyjaciółmi o tym, jak do tego doprowadzić. Pojedziemy też do Brukseli i będziemy rozmawiać z niektórymi europejskimi stolicami - dodał.

Brytyjski premier podkreślił, że "jest sposób na osiągnięcie porozumienia, ale będzie wymagało dużo wytężonej pracy". Zastrzegł jednak, że Wielka Brytania musi być "gotowa na wyjście (z UE) bez takiego porozumienia" oraz że "jeśli będzie to absolutnie niezbędne, wyjdziemy bez niego". - Całe to gadanie, że to niedemokratyczne, to błagam, stek bzdur - ocenił Boris Johnson.

W poniedziałek, po zatwierdzeniu przez królową Elżbietę II, w życie weszła ustawa blokująca bezumowne wyjście z Unii Europejskiej.

Dokument ten zobowiązuje premiera do poproszenia o opóźnienie terminu Brexitu, jeśli do 19 października parlament nie przyjmie żadnej wersji umowy w sprawie opuszczenia wspólnoty.

Również w poniedziałek Izba Gmin odrzuciła drugi wniosek premiera o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.


Boris Johnson do końca jednak przekonywał, że to jedyny sposób na przełamanie impasu w sprawie brexitu.

Za przedterminowymi wyborami opowiedziało się jedynie 293 posłów z 434 wymaganych. Mimo braku większości, premier deklaruje, że jego rząd nie opóźni brexitu.

Zapowiedział przy tym, że będzie kontynuował negocjacje w sprawie umowy, ale jednocześnie przygotowując się do wyjścia z Unii bez niej.

Poniedziałkowe spotkanie Johnsona z premierem Irlandii Leo Varadkarem w Dublinie rządu obu państw oceniły w komunikacie jako konstruktywne, ale nie przełomowe.

środa, 11 września 2019 06:02
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze

Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: redakcja@bham.plCzytaj poprzedni artykuł:
Uwaga: Autostrada M6 zamknięta w obu kierunkach
  Czytaj następny artykuł:
Lokatorka gromadziła śmieci w domu w Erdington. Właściciel zwymiotował, gdy to zobaczył