Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Nowy pomysł Borisa Johnsona na brexit. UE nastawiona sceptycznie
Nowy pomysł Borisa Johnsona na brexit. UE nastawiona sceptycznie

W środę, 2 października Boris Johnson wystosował propozycję, by po zakończeniu w przyszłym roku okresu przejściowego Irlandia Północna opuściła wraz z pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa unię celną, jednak w zakresie obrotu towarami pozostała w jednolitym unijnym rynku, co wiązałoby się z tym, że obejmowałyby ją unijne przepisy z tego zakresu.


To by oznaczało granicę celną między obiema Irlandiami, a także granicę regulacyjną między Irlandią Północną, a Wielką Brytanią (Anglia, Szkocja, Walia). Boris Johnson obiecał, że procedury regulacyjne mają być uproszczone w jak największym stopniu.

Do propozycji odniósł się Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Ze wypisu który Tusk Zamieścił na Twitterze, wynika, że Unia Europejska jest sceptycznie nastawiona do pomysłów Borisa Johnsona w sprawie brexitu.

- "Dzisiaj odbyłem dwie rozmowy telefoniczne w sprawie brexitu, najpierw z Dublinem, a następnie z Londynem. Moja wiadomość dla irlandzkiego premiera Leo Varadkara: W pełni popieramy Irlandię. Moja wiadomość dla premiera Borisa Johnsona: Jesteśmy otwarci, ale nadal nieprzekonani" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej.


Również Juncker podkreślił w rozmowie z Varadkarem, że zarządzanie backstopem powinno być stabilne i przewidywalne.

Zaznaczył, że umowa o wystąpieniu z UE musi mieć prawnie funkcjonalne rozwiązanie i nie może opierać się na niesprawdzonych ustaleniach, które pozostałyby do negocjacji w okresie przejściowym.

piątek, 04 października 2019 07:03
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok korzystny dla frankowiczów
  Czytaj następny artykuł:
Uwaga: W Wielką Brytanię uderzy Huragan Lorenzo