Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok korzystny dla frankowiczów
Unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok korzystny dla frankowiczów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie tzw. frankowiczów. Orzekł, że sąd krajowy nie ma możliwości zastąpienia sprzecznych z prawem zapisów w umowie kredytowej innymi rozwiązaniami.


Orzeczenie jest korzystne dla osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich, gdyż dzięki niemu sąd będzie mógł orzec nieważność całej umowy, na wniosek kredytobiorcy.

Europejski trybunał odpowiedział na cztery pytania prejudycjalne Sądu Okręgowego w Warszawie, który rozpatrywał sprawę Justyny Dziubak. Polski sąd domagał się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

Zdaniem ministra finansów Jerzego Kwiecińskiego pozycja frankowiczów po orzeczeniu TSUE została wzmocniona. Frankowicze mogą teraz zwrócić się do sądów o unieważnienie umów kredytowych opierając się na wyroku europejskiego trybunału.

Na unieważnienie swojej umowy liczy Justyna Dziubak.


– Wzięliśmy kredyt 11 lat temu w wysokości 400 tysięcy. Teraz mamy do spłacenia 520 tysięcy. Unieważnienie umowy spowodowałoby, że zostałoby nam 180 tysięcy, a nie 520 tysięcy. To jest taka różnica – powiedziała Dziubak.

Źródło:x-news

piątek, 04 października 2019 07:56
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Boris Johnson poprosi o opóźnienie brexitu
  Czytaj następny artykuł:
Nowy pomysł Borisa Johnsona na brexit. UE nastawiona sceptycznie