Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Boris Johnson poprosi o opóźnienie brexitu
Boris Johnson poprosi o opóźnienie brexitu

Premier Boris Johnson wyśle list do Unii Europejskiej z prośbą o przesunięcie terminu brexitu, jeśli do 19 października nie zostanie zawarta umowa – tam mówią dokumenty przedstawione dziś w szkockim sądzie.


Dokument, ujawniony przez szkocki sąd, jest sprzeczny z deklaracjami Borisa Johnsona, który utrzymuje, że do brexitu dojdzie 31 października - nawet, gdyby oznaczało to wyjście z UE bez umowy.

Na początku września opozycja parlamentarna przy wsparciu buntowników z Partii Konserwatywnej przeforsowała ustawę blokującą bezumowne wyjście z Unii Europejskiej.

Ustawa ta zobowiązuje premiera do poproszenia o opóźnienie terminu Brexitu, jeśli do 19 października parlament nie przyjmie żadnej wersji umowy w sprawie opuszczenia wspólnoty.


Pomimo ustawy premier zapowiadał, że nie zamierza prosić Unii o zmianę daty brexitu i konsekwentnie deklarował, że Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 31 października "za wszelką cenę".

Jednak w dokumentach, które brytyjski rząd przekazał szkockiemu sądowi, można przeczytać, że Johnson "zaakceptował fakt, że jest zobligowany wysłać list do UE z prośbą o opóźnienie brexitu".

piątek, 04 października 2019 15:12
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Obraz Banksy'ego sprzedany za rekordową kwotę. Blisko 10 mln funtów za parlament pełen szympansów
  Czytaj następny artykuł:
Unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok korzystny dla frankowiczów