Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Protest zwolenników Juliana Assange’a w Londynie. Sąd nie odroczył procesu ekstradycyjnego założyciela WikiLeaks
Protest zwolenników Juliana Assange’a w Londynie. Sąd nie odroczył procesu ekstradycyjnego założyciela WikiLeaks

Zwolennicy Juliana Assange’a protestowali przed londyńskim sądem, który zdecyduje o losie założyciela WikiLeaks.

Stany Zjednoczone domagają się ekstradycji aktywisty pod zarzutem szpiegostwa. W demonstracji wzięli udział m.in. przedstawiciele francuskich „żółtych kamizelek”.


Wniosek prawników Assange’a o przesunięcie procesu ekstradycyjnego został odrzucony. Sąd nie dał się przekonać, że obrońcy potrzebują więcej czasu na przygotowanie sprawy.

Julian Assange przebywa w brytyjskim więzieniu po skazaniu na 50 tygodni więzienia za zlekceważenie wezwania do stawienia się w sądzie w 2012 r.

USA domagają się jego ekstradycji w związku z największym w historii wyciekiem wojskowych informacji. Za pośrednictwem Wikileaks informowano m.in. o łamaniu praw człowieka przez wojska amerykańskie podczas wojen w Afganistanie i Iraku.


Jedynym z najgłośniejszych nagrań opublikowanych przez serwis był film „Collateral Murder”, na którym przedstawiono incydenty z udziałem żołnierzy USA strzelających do ludności cywilnej z helikopterów.

Twórca WikiLeaks został aresztowany przez policję po wydaleniu go z ambasady Ekwadoru w Londynie, w której przebywał przez siedem lat. Assange otrzymał tam azyl polityczny, który chronił go przed ekstradycją do USA, gdzie za szpiegostwo może mu grozić kara 175 lat więzienia.

Źródło:x-news

wtorek, 22 października 2019 06:42
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjski poseł Daniel Kawczynski chce, aby Polska zawetowała opóźnienie brexitu
  Czytaj następny artykuł:
Spiker Izby Gmin John Bercow zablokował głosowanie ws. umowy brexitowej