Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Sprawca ataku w Londynie był już skazany za terroryzm i zwolniony warunkowo
Sprawca ataku w Londynie był już skazany za terroryzm i zwolniony warunkowo

Sprawca piątkowego ataku na Moście Londyńskim to 28-letni Usman Khan.

Mężczyzna wcześniej był skazany za przestępstwa związane z terroryzmem i zwolniony warunkowo z więzienia w ubiegłym roku - poinformowała w sobotę po północy brytyjska policja.

Nożownik zaatakował na Moście Londyńskim w piątek po południu, zginęły dwie przypadkowe osoby - kobieta i mężczyzna, a trzy - mężczyzna i dwie kobiety - zostały ranne.


Według ustaleń policji atak rozpoczął się w budynku Fishmongers' Hall, gdzie odbywała się konferencja na temat wymiaru sprawiedliwości.

Następnie napastnik atakował nożem ludzi na Moście Londyńskim.

Sprawca - uzbrojony w sporej wielkości nóż i z przyczepionymi do ubrania atrapami ładunków wybuchowych - został powstrzymany przez przechodniów, którzy odebrali mu broń.

Napastnik, który zdążył ranić pięć osób został w końcu zastrzelony przez interweniującego policjanta.


Wieczorem w piątek londyńska policja poinformowała, że dwie z pięciu rannych osób zmarły w wyniku odniesionych obrażeń.

Zdarzenie zakwalifikowano jako "atak terrorystyczny". Most zamknięto dla ruchu.

Szef brytyjskiej policji antyterrorystycznej Neil Basu powiedział - Był on znany władzom, ponieważ został skazany w 2012 roku za przestępstwa związane z terroryzmem, a w grudniu 2018 roku warunkowo zwolniony z więzienia.

Policja próbuje ustalić, czy z atakiem w Londynie powiązane są jeszcze inne osoby, ale - jak powiedział Basu - obecnie nikt inny nie jest poszukiwany.

Przechodnie, którzy obezwładnili nożownika na Moście Londyńskim w piątek zostali okrzyknięci w Wielkiej Brytanii bohaterami.


Ludzie, którzy rzucili się na napastnika nie mieli pojęcia, że pas szahida, który miał na sobie był jedynie atrapą. - Byliśmy świadkami zapierającego dech w piersiach heroizmu - powiedział burmistrz Londynu, Sadiq Khan.

Premier Boris Johnson, który po informacji o zdarzeniu powrócił ze swojego okręgu wyborczego do Londynu, w wydanym oświadczeniu podziękował służbom bezpieczeństwa oraz przechodniom za ogromne bohaterstwo i zapewnił o solidarności z poszkodowanymi w tym zdarzeniu.

sobota, 30 listopada 2019 06:43
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Mężczyzna dźgnięty nożem w Birmingham
  Czytaj następny artykuł:
Atak terrorystyczny na London Bridge. Dwie ranne osoby zmarły w wyniku odniesionych obrażeń