Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Brexit za kilka dni stanie się faktem. Jest zgoda królowej Elżbiety II
Brexit za kilka dni stanie się faktem. Jest zgoda królowej Elżbiety II

Brytyjska królowa Elżbieta II wyraziła w czwartek zgodę na wejście w życie ustawy o porozumieniu ws. wystąpienia z Unii Europejskiej.

Zgoda królowej oznacza, że kończy się okres procesu legislacyjnego w sprawie brexitu.

W środę pracę nad ustawą brexitową zakończyły obie izby parlamentu: Izba Gmin i Izba Lordów.

Teraz została ona podpisana przez królową co oznacza, że niezbędny do uporządkowanego brexitu akt prawny wszedł w życie.


Zgoda królowej (royal assent) to ostatni etap drogi projektu ustawy przez parlament. Od stuleci jest formalnością. Ostatnim razem monarchini odmówiła przyłożenia pieczęci w 1707 r.

Prawdopodobnie formalnością będzie też przyjęcie ustawy przez Parlament Europejski.

Ratyfikacja umowy przez Unię Europejską jest niezbędna, aby Wielka Brytania mogła opuścić Wspólnotę. Ma to nastąpić wraz z końcem stycznia.

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego informowali wcześniej, że po przyjęciu przez brytyjski parlament są gotowi bardzo szybko ratyfikować porozumienie brexitowe.

Ustawa o brexicie, nazywana w skrócie WAB, uchyla m.in. ustawę, na mocy której Wielka Brytania weszła przed laty do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, daje podstawę prawną do przekazywania płatności do UE, do których Wielka Brytania się zobowiązała, wyjaśnia zapisy protokołu w sprawie granicy między Irlandią Północną a Irlandią, precyzuje też zakres, w jakim Wielka Brytania będzie podlegać jurysdykcji unijnego Trybunału Sprawiedliwości.


Jej wejście w życie jest niezbędne do uporządkowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które ma nastąpić 31 stycznia.

Od 1 lutego do 31 grudnia 2020 obowiązywać będzie tzw. okres przejściowy.

W czasie okresu przejściowego mają się odbywać negocjacje umowy handlowej determinujące przyszły kształt relacji między Wielką Brytanią a UE.

piątek, 24 stycznia 2020 07:40
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Polak skazany za usiłowanie zabójstwa kobiety i 9-miesięcznego dziecka na 21 lat więzienia
  Czytaj następny artykuł:
Śnieg, ulewy i wichury. W Wielką Brytanię uderzy kolejny sztorm