Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Uwaga: Istnieje zagrożenie dla życia. Sztorm Dennis może wywołać większe powodzie niż Ciara
Uwaga: Istnieje zagrożenie dla życia. Sztorm Dennis może wywołać większe powodzie niż Ciara

Met Office już od kilku dni ostrzegało przed bardzo silnymi wiatrami i ulewami, które wystąpią w całym kraju w sobotę i niedzielę.

Kraj jeszcze się zmaga z tragicznymi skutkami sztormu Ciara, a już musi się przygotować się na kolejny weekend zakłóceń, wichur i ulewnych deszczy, ponieważ uderzy sztorm Dennis.


W zeszły weekend, podczas sztormu Ciara spadło aż 184 mm deszczu i wiatr wiał z prędkością sięgającą nawet do 97 mil na godzinę, powodując zalanie setek domów i ponad 500 000 pozostawionych bez prądu.

Met Office zapowiedziało, że w ten weekend najbardziej dotkniętych regionach może spaść 120-140 mm opadów i wiać wiatr z prędkością do 80 mil na godzinę.

Chociaż prognozy nie są tak niepokojące jak w zeszłym tygodniu, eksperci ostrzegają, że Storm Dennis może spowodować więcej szkód powodziowych z powodu ulewnego deszczu niż sztorm Ciara. Jest to spowodowane tym, że większość terenów jeszcze podmokłe z powodu ostatnich deszczy.

Biuro meteorologiczne wydało żółte ostrzeżenia pogodowe przed silnym wiatrem i deszczem dla prawie całej Wielkiej Brytanii oraz kilka bursztynowych ostrzeżeń przed ulewami w niektórych regionach.


Według biura meteorologicznego w weekend możemy się spodziewać jeszcze gorszej pogody niż zapowiadano wcześniej.

Według prognozy pogody dla Birmingham, od godziny 5 rano w sobotę czeka nas 32 godziny ulewnego deszczu i silnego wiatru.
Najnowszy żółty alert pogodowy wydany przez Met Office obowiązuje od soboty 15 lutego od godziny 10:00 do godziny 12:00 w niedzielę.

Bursztynowe ostrzeżenie przed silnym deszczem dla niektórych regionów obowiązuje od soboty 15 lutego od godziny 12:00 do godziny 15:00 w niedzielę. Bursztynowe alerty nie obejmują Birmingham.

Dennis, który będzie czwartą burzę sezonu, może być również silny jak ostatni sztorm.

Sztorm ma uderzyć w sobotę, przynosząc wiatry o prędkości 70 mil na godzinę oraz silne opady deszczu. Taka pogoda ma się utrzymać przez cały weekend.


Met Office ostrzega przed urazami i niebezpieczeństwem dla życia, które mogą spowodować latające odłamki, lub spadające dachówki z dachów, a także przewracane przez silny wiatr drzewa.
Biuro meteorologiczne ostrzega też przed ewentualnymi opóźnieniami w transporcie drogowym, kolejowym, lotniczym i promowym.

Istnieje też możliwość uszkodzenia budynków, takich za zerwanie dachów lub dachówek z dachów.

Należy się też przygotować na możliwość wystąpienia przerw w dostawie prądu i innych usług, jak brak Internetu lub brak sygnału telefonii komórkowej.

Niektóre drogi przy brzegu morza mogą być nieprzejezdne z powodu zalania przez wysokie fale.

sobota, 15 lutego 2020 09:35
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
PILNE: Pierwszy śmiertelny przypadek koronawirusa w Europie
  Czytaj następny artykuł:
Koronawirus: Zmarły już 1523 osoby. W wielkiej Brytanii zamknięto koleją przychodnię