Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Opublikowano zasady podróży z Wielkiej Brytanii do UE obowiązujące po 1 stycznia 2021r.

Opublikowano zasady podróży z Wielkiej Brytanii do UE obowiązujące po 1 stycznia 2021r.

Dziś rusza rządowa kampania mająca na celu pomoc osobom mieszkającym w Wielkiej Brytanii w przygotowaniu się na zmiany w podróżach po Brexicie.

Informacje publikowane w formie drukowanych ulotek, online i w mediach społecznościowych wyjaśniają nowe przepisy dotyczące wyjazdów do Unii Europejskiej, które będą obowiązywać od 1 stycznia.


To dzień, w którym nie będzie już obowiązywał okres przejściowy po brexicie, który nastąpił po tym, jak Brytyjczycy głosowali za zerwaniem więzi z Unią Europejską w referendum w 2016 roku.

Wszyscy podróżujący do Unii Europejskiej proszeni są o zaplanowanie swoich podróży co najmniej 4 miesiące wcześniej i sprawdzenie aktualnych zasad wynikających z tego, że Wielka Brytania nie będzie już członkiem Wspólnoty.

W informacji rząd ostrzega podróżujących, że mogą nie mieć możliwości odwiedzenia większości krajów UE, jeśli ich paszport wygasa w ciągu 6 miesięcy lub jest starszy niż 10 lat.


Zgodnie z najnowszym prawem ważność stracą też Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, więc wczasowicze powinni wykupić odpowiednie ubezpieczenie podróżne, aby nie musieć pokrywać kosztów leczenia w Unii Europejskiej.

Również Polacy mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii chcąc podróżować do Polski lub innych krajów Unii Europejskiej nie będą już mogli korzystać z karty European Health Insurance Card. W tym przypadku podróżny będzie musiał wykupić dodatkową polisę na ubezpieczenie zdrowotne za granicą lub zapłacić za leczenie z własnej kieszeni.

Podróżujący do niektórych krajów, mogą też potrzebować międzynarodowych zezwoleń na prowadzenie samochodów oraz zielonej karty, czyli międzynarodowego certyfikatu ubezpieczenia, który potwierdza zawarcie ubezpieczenia przez właściciela pojazdu.


Zmieni się też proces zabierania zwierząt za granice.

Rząd tez informuje o tym, że po okresie przejściowym może zacząć obowiązywać roaming, czyli mogą zostać pobierane opłaty za używanie telefonu komórkowego w Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie rządowej https://www.gov.uk/transition

piątek, 18 września 2020 09:28
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Kwarantanna po przyjeździe do UK. Kolejne państwa na liście
 Czytaj następny artykuł:
Kolejna blokada Wielkiej Brytanii może zostać ogłoszona już w następnym tygodniu


Global Centre