Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Ochroniarz nie zatrzymał terrorysty, bo bał się, że zostanie posądzony o rasizm. Zginęły 22 osoby w tym dwoje Polaków

Ochroniarz nie zatrzymał terrorysty, bo bał się, że zostanie posądzony o rasizm. Zginęły 22 osoby w tym dwoje Polaków

Ochroniarz, który pracował w noc ataku terrorystycznego na halę Manchester Arena, przyznał we wtorek, że miał złe przeczucia co do sprawcy Salmana Abediego, ale nie interweniował, bo obawiał się, że zostanie oskarżony o rasizm.

W wyniku eksplozji, która miała miejsce w dniu 22 maja 2017 r. po koncercie Ariany Grande w hali Manchester Arena, zginęły 22 osoby w tym dwoje Polaków, a co najmniej 800 zostało rannych.


Samobójczego ataku dokonał Salman Abedi, 22-letni Salman Abedi. Mężczyzna urodził się w Wielkiej Brytanii. Jego rodzice pochodzili z Libii. Terrorysta zdetonował ładunek wybuchowy, gdy ludzie wychodzili z koncertu Ariany Grande.

Teraz trwa publiczne śledztwo, które ma wyjaśnić, czy władze, policja lub organizatorzy wydarzenia dopuścili się zaniedbań i czy atakowi terrorystycznemu można było zapobiec.

Jednym z zeznających był 18-letni, wówczas, pracownik firmy ochroniarskiej Kyle Lawler Showsec.


Na kilka minut przed atakiem wraz z innym ochroniarzem zauważyli Salmana Abediego zaczęli obserwować późniejszego sprawcę.

Jak zeznawał, próbował poinformować główne stanowisko kontroli, ale ponieważ nie mógł się połączyć, zrezygnował.

Mimo tego, że miał złe przeczucia, sam też nie podszedł też do Salmana Abediego, bo nie miał żadnych dowodów, które by to uzasadniały i bał się, że jeśli nie ma racji, będzie miał kłopoty i może zostać oskarżony o rasizm.


„Nie byłem pewien, co robić. Bardzo trudno jest wskazać terrorystę. Wiedziałem, że może to równie dobrze być niewinny mężczyzna azjatyckiego pochodzenia. Nie chciałem, żeby ludzie myśleli, że go stereotypuję ze względu na jego rasę. Bałem się, że się pomylę i zostanę nazwany rasistą – gdybym się mylił, wpadłbym w kłopoty. To sprawiło, że się wahałem. Chciałem to zrobić dobrze, a nie schrzanić poprzez nadmierne reagowanie lub ocenianie kogoś po jego rasie” – powiedział po zamachu Kyle Lawler, a teraz jego zeznania odczytano w sądzie.

W sierpniu tego roku brat zamachowca, Hashem Abedi, został skazany na co najmniej 55 lat więzienia za współudział w zabójstwie 22 osób i usiłowanie zabicia kolejnych.

środa, 28 października 2020 08:36
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Cała Anglia zostanie objęta trzecim poziomem lockdownu do Bożego Narodzenia
 Czytaj następny artykuł:
367 zgonów i prawie 23 tys. zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii


Global Centre