Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Jest druga szczepionka z 94,5 proc. efektywności! Brytyjski rząd zamówił 5 mln szczepionek Moderny

Jest druga szczepionka z 94,5 proc. efektywności! Brytyjski rząd zamówił 5 mln szczepionek Moderny

Brytyjski rząd złożył zamówienie na dostawę 5 mln dawek szczepionki na Covid-19 opracowanej przez firmę Moderna — ogłosił w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock. Zostaną one dostarczone nie później niż wiosną przyszłego roku.

Wcześniej amerykańska firma biotechnologiczna Moderna ogłosiła, że jej szczepionka na COVID-19 jest w 94,5 procentach efektywna i nie stwierdzono żadnych znaczących skutków ubocznych jej stosowania.


W badaniu przeprowadzonym w 30.000 wolontariuszy, gdzie podano uczestnikom szczepionkę lub placebo, ustalono, że z 95 zachorowań wykrytych dwa tygodnie po podaniu dawki, tylko pięć chorych było osobami, które dostały szczepionkę.

Obok szczepionki Pfizera, to druga dobra wiadomość ws. pandemii w tym miesiącu. Obie szczepionki są na dobrej drodze do uzyskania pozwolenia na stosowanie ich w USA.

„Dzisiejsze informacja jest znakomitą wiadomością i krokiem naprzód w naszej walce z Covid-19. Szybko zadziałaliśmy w celu zapewnienia nam 5 mln dawek tej szczepionki, co oznacza, że jesteśmy jeszcze lepiej przygotowani do zaszczepienia każdego, kto będzie chciał z tego skorzystać, jeśli spełnione zostaną restrykcyjne normy bezpieczeństwa” - oświadczył Hancock.

„Ale nie jesteśmy jeszcze na tym etapie. Dopóki nauka nie zapewni nam bezpieczeństwa, musimy być czujni i postępować zgodnie z zasadami, o których wiemy, że mogą utrzymać ten wirus pod kontrolą” - przypomniał.


Szczepionka opracowana przez Modernę ma tę przewagę nad szczepionką firmy Pfizer, że jest znacznie łatwiejsza do przechowywania i transportu.

Jak wykazały testy, jest ona skuteczna przez 30 dni, jeśli jest przechowywana w lodówce oraz do 12 godzin, jeśli w temperaturze pokojowej, natomiast w zamrażarce, w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza może być przechowywana do sześciu miesięcy.

Szczepionka Pfizer/BioNTech wymaga temperatury minus 70 stopni.

wtorek, 17 listopada 2020 07:23
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Czterodniowy tydzień pracy sposobem na wyjście z kryzysu związanego z koronawirusem
 Czytaj następny artykuł:
7-latek brutalnie pobity w brytyjskiej szkole tylko dlatego, że jest Polakiem


Global Centre