Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Kiedy zostaną wznowione podróże zagraniczne? Brytyjski rząd podał nowe zasady

Kiedy zostaną wznowione podróże zagraniczne? Brytyjski rząd podał nowe zasady

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii być może będą musieli planować wakacje w ostatniej chwili, ponieważ do początku maja nie dowiemy się, czy ograniczenia zostaną zniesione i do jakich krajów będzie można pojechać bez konieczności odbycia kwarantanny.

Obecnie podróże zagraniczne są zakazane, z wyjątkiem kilku uzasadnionych przyczyn, takich jak praca, nauka, leczenie czy ważne sprawy rodzinne, a powód wyjazdu trzeba wskazać w deklaracji podróży.

Zgodnie z planem znoszenia ograniczeń opracowanym przez premiera Wielkiej Brytanii mieszkańcy Anglii będą mogli wyjechać na zagraniczne wakacje najwcześniej od 17 maja.


Według informacji, jaką podało w piątek ministerstwo transportu, brytyjski rząd dopiero na początku maja ogłosi, czy wznowienie podróży zagranicznych od 17 maja będzie możliwe.

Na początku maja ma też zostać podana informacja, które kraje zostaną oznaczone kolorami zielonym, bursztynowym i czerwonym (green, amber i red), w zależności od stopnia zagrożenia epidemicznego.

Kluczowymi czynnikami decydującymi o przypisaniu państw do poszczególnych kategorii będą: odsetek zaszczepionej populacji, wskaźnik zakażeń, rozpowszechnienie wariantów budzących obawy oraz dostęp danego kraju do wiarygodnych danych naukowych i sekwencjonowania kodu genetycznego wirusa.


Oto zasady dla każdej kategorii:

  • Zielony — przyjeżdżający będą musieli wykonać test przed podróżą, a także jeden test typu PCR nie później niż w drugim dniu po przyjeździe. O ile nie wykaże on obecności wirusa – nie będą musieli odbywać kwarantanny.
  • Bursztynowy – przyjeżdżający będą mieli obowiązek wykonania testu przed podróżą, dwóch testów PCR w drugim i ósmym dniu po przyjeździe oraz odbycia 10-dniowej kwarantanny w domu, która może zostać skrócona w przypadku jeszcze jednego testu w piątym dniu.
  • Czerwony — przyjazd z kraju oznaczonego na czerwono wymaga, oprócz testów, płatnej 10-dniowej kwarantanny w wyznaczonych przez władze hotelach.

Ministerstwo transportu poinformowało, że umieszczanie krajów w poszczególnych kategoriach będzie „poddawane przeglądowi”, ze „szczególnym naciskiem na nowe warianty koronawirusa budzące obawy”.

Zostanie też wprowadzona „Zielona lista obserwacyjna” w celu zidentyfikowania krajów najbardziej narażonych na przejście kategorii zielonej na bursztynową.
Gdy podróże zostaną wznowione, zniesiony zostanie obowiązek wypełniania deklaracji podróży, na której trzeba podać powód wyjazdu za granicę.

piątek, 09 kwietnia 2021 09:38
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Siódmy dzień zamieszek w Irlandii Północnej. Po raz pierwszy od sześciu lat w Belfaście użyto armatek wodnych
 Czytaj następny artykuł:
Kolejny dzień zamieszek w Irlandii Północnej. Strzały na ulicach, spalono autobus