Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania W Wielkiej Brytanii zostanie ogłoszona żałoba narodowa, z powodu śmierci Księcia Filipa

W Wielkiej Brytanii zostanie ogłoszona żałoba narodowa, z powodu śmierci Księcia Filipa

Downing Street opuściło flagę do połowy masztu na znak szacunku dla księcia Filipa, który zmarł dzisiaj w wieku 99 lat.

Wyrazy uznania dla księcia Edynburga napływają z całego świata od polityków i światowych przywódców.

Informację o śmierci księcia Filipa przekazała rodzina królewska.


- Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor - napisano w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga - przekazali dzisiaj wczesnym popołudniem przedstawiciele rodziny królewskiej.

Specjalne oświadczenie wygłosił premier Wielkiej Brytanii.

- Z ogromnym smutkiem niedawno otrzymałem wiadomość z Pałacu Buckingham, że Jego Wysokość, książę Edynburga odszedł w wieku 99 lat. Książę Filip zasłużył sobie na miłość całych pokoleń obywateli Wielkiej Brytanii, całej Wspólnoty i na całym świecie. Był najdłużej służącym małżonkiem monarchy w historii i jednym z ostatnich w tym kraju ludzi, którzy służyli w II wojnie światowej, podczas której dostał odznaczenia za odwagę i podczas inwazji na Sycylię, kiedy ocalił statek, na którym służył, dzięki swojej błyskotliwości. Z tego konfliktu wyniósł etykę służby, którą stosował przez całe bezprecedensowe zmiany, które towarzyszyły erze powojennej - mówił Boris Johnson.

- Pomagał sterować rodziną królewską i monarchią tak, aby pozostała instytucją niezbędną dla równowagi i szczęścia naszego życia narodowego - mówił premier Wielkiej Brytanii.

W związku ze śmiercią księcia Filipa w Wielkiej Brytanii zostanie ogłoszona żałoba narodowa.


Zgodnie z protokołem wszystkie flagi zostaną opuszczone do połowy masztu, a członkowie Parlamentu będą pojawiać się z czarnymi opaskami.

Oficjalna, osobista żałoba królowej Elżbiety II powinna potrwać osiem dni, a wszystkie jej wcześniejsze zobowiązania i spotkania zostaną odwołane.

Żałoba na dworze królewskim potrwa 30 dni.

piątek, 09 kwietnia 2021 13:14
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Nowe zasady podróżowania mogą zwiększyć koszt rodzinnych wakacji o 1500 funtów
 Czytaj następny artykuł:
PILNE: Książę Filip nie żyje