Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Jedna dawka szczepionki zmniejsza transmisję koronawirusa o połowę

Jedna dawka szczepionki zmniejsza transmisję koronawirusa o połowę

Według badania przeprowadzonego przez Public Health England (PHE) jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19 może zmniejszyć transmisję wirusa nawet o połowę.

W badaniu przyjrzano się osobom, które otrzymały pojedynczą dawkę szczepionki Pfizer lub AstraZeneca, czyli dwóch pierwszych zatwierdzonych do użytku w Wielkiej Brytanii.


Osoby, które się zaraziły co najmniej trzy tygodnie po przyjęciu szczepionki, były od 38% do 49% mniej zdolne do zarażenia wirusem osób mieszkających w tym samym domu — w porównaniu z osobami, które nie zostały zaszczepione.

Ochrona była widoczna od około dwóch tygodni po zaszczepieniu i nie zauważono różnić spowodowanych wiekiem, chociaż większość badanych miała mniej niż 60 lat.

Dr Peter English, emerytowany konsultant ds. kontroli chorób zakaźnych, powiedział, że autorzy badania mogli nawet nie docenić wpływu szczepionek na transmisję wirusa.

Dodał: „To odkrycie jest naprawdę ważne. Dodaje one nadzieję, że szczepionki naprawdę wzmocnią odporność zbiorową”.

„Badanie to pokazuje, że nawet jeśli zaszczepione osoby zostaną zarażone, istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że zarazą innych” – powiedział Dr Peter English.


Badanie objęło ponad 57 000 osób mieszkających w 24 000 gospodarstwach domowych w Wielkiej Brytanii, które miały kontakt z zarażoną osobą zaszczepioną. Porównano je z prawie milionem kontaktów osób, które nie zostały zaszczepione.

Inne badanie wykazało natomiast, że jedna na cztery osoby ma łagodne, krótkotrwałe skutki uboczne po otrzymaniu szczepionek Pfizer lub AstraZeneca.

Najczęstszymi skutkami niepożądanymi były bóle głowy, zmęczenie, które najczęściej odczuwano w ciągu 24 godzin po szczepieniu i zwykle utrzymywały się od jednego do dwóch dni.

środa, 28 kwietnia 2021 08:08
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Za 2 tygodnie zostanie ogłoszone, do jakich krajów będzie można podróżować bez kwarantanny
 Czytaj następny artykuł:
Hiszpania zaprasza wczasowiczów, z paszportami szczepień, od czerwca