Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Samochody autonomiczne będą dozwolone w Wielkiej Brytanii już w tym roku

Samochody autonomiczne będą dozwolone w Wielkiej Brytanii już w tym roku

Samochody autonomiczne umożliwiające kierowcom oderwanie wzroku od jezdni i oderwanie rąk od kierownicy mogą być dozwolone na brytyjskich autostradach jeszcze w tym roku.

To pierwszy kraj, który zdecydował się na taki krok, ale nie będzie to oznaczało pełnej wolności.


Ministerstwo Transportu ogłosiło, że umożliwi prowadzenie pojazdów bez użycia rąk w pojazdach z technologią utrzymywania pasa ruchu ALKS na brytyjskich drogach.

Trybem autonomicznym będzie jednak można się posługiwać tylko do prędkości 37 mil na godzinę.

ALKS umożliwia kierowcy przekazanie kontroli nad swoim pojazdem, jednak kierowca  musi być dostępny, aby w razie potrzeby przejąć prowadzenie pojazdu.

Takie zezwolenie ma dotyczyć tylko pojazdów, które otrzymają brytyjską homologację.

Rząd potwierdził, że kierowcy nie będą musieli monitorować drogi ani trzymać rąk na kierownicy, gdy pojazd jedzie w trybie ALKS.


Nie oznacza to jednak, że będzie można uciąć sobie drzemkę. Kierowca będzie musiał zachować czujność i być w stanie przejąć kontrolę na żądanie systemu w ciągu 10 sekund.

Jeśli kierowca nie zareaguje, pojazd automatycznie włączy światła awaryjne, aby ostrzec pobliskie pojazdy, zacznie łagodnie hamować ostatecznie się zatrzymać.

Technologia ta może poprawić bezpieczeństwo na drogach, zmniejszając liczbę błędów ludzkich — stwierdziło stowarzyszenie Society of Motor Manufacturers and Traders.

„Zautomatyzowane systemy jazdy mogą zapobiec 47 000 poważnych wypadków i uratować 3900 istnień ludzkich w ciągu następnej dekady dzięki ich zdolności do ograniczenia największej przyczyny wypadków drogowych — błędu ludzkiego” - powiedział dyrektor generalny Mike Hawes.

środa, 28 kwietnia 2021 10:48
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Policjantka znaleziona martwa w Kent
 Czytaj następny artykuł:
Aplikacja NHS posłuży jako paszport szczepień