Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Osoby poniżej 40 lat w UK otrzymają szczepionkę alternatywną do preparatu AstraZeneki

Osoby poniżej 40 lat w UK otrzymają szczepionkę alternatywną do preparatu AstraZeneki

Brytyjski Komitet ds. szczepień ogłosił, że wszystkim osobom poniżej 40 lat należy zaoferować alternatywną szczepionkę dla AstraZeneki.

Wcześniej ten sam komitet ogłosił, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii w wieku 18-29 lat w miarę możliwości powinni otrzymać alternatywę dla szczepionki Oxford-AstraZeneca ze względu na obawy dotyczące możliwego związku między szczepionką a rzadkimi zakrzepami krwi.


Decyzja pojawiła się po tym, gdy Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że powikłania zakrzepowe zostaną uznane za potencjalne skutki uboczne szczepionki.

Brytyjska Agencja Regulacyjna Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) stwierdziła, że ​​równowaga ryzyka szczepionki AstraZeneca przeciwko koronawirusowi jest bardzo korzystna dla osób starszych, ale „bardziej zrównoważona” dla młodszych grup, u których rzadziej dochodzi do ciężkiego przechodzenia choroby Covid-19.

Najnowsze dane z MHRA pokazują 242 skrzepy krwi u ponad 28 milionów osób, które otrzymały szczepionkę AstraZeneca do 28 kwietnia.


W przypadku wszystkich osób po czterdziestce 10.1 na milion osób miało zakrzep. Jednak u osób w wieku od 30 do 39 lat ten współczynnik był większy i wyniósł 17,4 na milion.

Brytyjski Komitet ds. szczepień zastrzegł jednak, że alternatywne szczepionki należy podawać tylko wtedy, gdy nie spowodują one dużego opóźnienia w szczepieniu.

piątek, 07 maja 2021 12:24
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Zderzenie dwóch łodzi podczas protestu francuskich rybaków w pobliżu Jersey. Brytyjczycy wycofują okręty patrolowe
 Czytaj następny artykuł:
Wymóg noszenia masek w szkołach może zostać zniesiony od 17 maja