Zaloguj się Załóż konto

Amazon niszczy niesprzedane telewizory i laptopy. Każdego tygodnia niszczone jest 130.000 produktów

Według doniesień brytyjskich mediów Amazon co roku niszczy miliony niesprzedanych towarów, w tym telewizory i laptopy.

Według doniesień brytyjskich mediów Amazon co roku niszczy miliony niesprzedanych towarów, w tym telewizory i laptopy.

Film opublikowany przez ITV nakręcony ukrytą kamerą pokazuje zdumiewającą skalę marnotrawstwa tylko w jednym z 24 centrów dystrybucyjnych działających w Wielkiej Brytanii.


Produkty, które są często nowe i nieużywane, są sortowane do pudełek z napisem „zniszcz”.

Zniszczone są również drony, suszarki do włosów, najwyższej klasy słuchawki i książki.

Były pracownik, który prosił o zachowanie anonimowości, twierdził, że personel „średnio niszczył 130 000 przedmiotów tygodniowo”.

„Kiedyś byłem w szoku. To nie ma ładu i składu, niszczono całkiem nowe produkty, odkurzacze Dysona, czasami  MacBooki i iPady, innego dnia 20 000 masek, które były wciąż w opakowaniach” - powiedział były pracownik Amazon.


„Ogólnie 50 procent wszystkich produktów jest nieotwartych i nadal jest zafoliowanych. Druga połowa to zwroty w dobrym stanie” – dodał.

Dochodzenie przeprowadzone przez ITV wykazało, że setki tysięcy produktów, które nigdy nie zostały sprzedane lub zostały zwrócone przez klienta, co tydzień trafiają do „strefy zniszczenia”.

Prawie wszystko można byłoby przekazać organizacjom charytatywnym lub potrzebującym. Zamiast tego są wyrzucane do pojemników, wywożone przez ciężarówki i wyrzucane do punktów recyklingu odpadów.

Amazon powiedział jednak, że nie wyrzuca żadnych przedmiotów na wysypisko i że w ostateczności niewielka liczba produktów (mniej niż 1%) trafia do odzysku energii.

Odzyskiwanie energii to metoda kierowania odpadów nienadających się do recyklingu na  składowiska, na których dokonywane jest przetwarzanie celu wytworzenia ciepła, energii elektrycznej lub paliwa.


Dokument, który został nagrany w magazynie Dunfermline, wykazał jednak, że w ciągu zaledwie jednego tygodnia ponad 124 000 przedmiotów zostało oznaczonych jako „zniszcz”.

W tym samym czasie tylko 28 000 przedmiotów zostało oznaczonych jako „darowizna”.

Powodem jest model biznesowy Amazona. Wielu sprzedawców z całego świata decyduje się na przechowywanie swoich produktów w ogromnych magazynach giganta handlu internetowego.

Jednak im dłużej towary pozostają niesprzedane, tym większy jest koszt ich przechowywania i ostatecznie taniej jest pozbyć się towarów.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Dwóch angielskich piłkarzy musi się izolować po kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem
 Czytaj następny artykuł:
Boris Johnson nie wyklucza wprowadzenia kolejnego lockdownu zimą