Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Aplikacja NHS Covid wysyła alerty o izolacji sąsiadom mieszającym za ścianą osób zakażonych

Aplikacja NHS Covid wysyła alerty o izolacji sąsiadom mieszającym za ścianą osób zakażonych

Test and Trace wysyła alerty do osób, które nigdy nie miały kontaktu z pozytywnym przypadkiem wirusa.

Według The Telegraph sąsiedzi otrzymują wiadomości, aby się izolowali, ponieważ aplikacja „pinguje” przez ściany.

W ciągu zaledwie jednego tygodnia do użytkowników aplikacji NHS Covid-19 w Anglii wysłano ponad pół miliona powiadomień.


The Telegraph dowiedział się, że niektórzy ludzie są zmuszani do izolowania się przez 10 dni, mimo że nigdy nie mieli bezpośredniego kontaktu z pozytywnym przypadkiem koronawirusa.

Według źródeł zbliżonych do zespołu aplikacji Test and Trace używany sygnał Bluetooth jest wystarczająco silny, aby przenikać przez ściany.

Problem ten był rozważany na początkowych etapach tworzenia technologii – obecnie  poddawanej przeglądowi z powodu obaw, że aplikacja jest zbyt wrażliwa. 

Oznacza to, że ludzie mieszkający w Wielkiej Brytanii są zmuszani do izolacji, ponieważ zachorował sąsiad, z którym dzielą ścianę.

The Telegraph odkrył setki ludzi skarżących się w mediach społecznościowych na otrzymanie alertu, mimo że nie opuścili swoich domów.

Dr Fiona Sampson, powiedziała The Telegraph: „Mój partner otrzymał alert i zadzwonił pod numer 111, aby dowiedzieć się, kiedy nastąpił kontakt. Jednak nie wychodził z domu w dzień rzekomego kontaktu”.


„Później zdaliśmy sobie sprawę, że pracował ze swoim telefonem na stole, mniej niż dwa metry od naszego sąsiada” - dodała.

39-letni Jason Delaney, który jest właścicielem baru w Alton w hrabstwie Hampshire, powiedział, że otrzymał alert, mimo że w danym dniu nie miał bliskiego kontaktu z nikim.

Dodał: „Potem dowiedziałem się, że mój sąsiad mieszkający za ścianą uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa”.

W tygodniu kończącym się 7 lipca wysłano łącznie 520 194 powiadomień, informujących o bliskim kontakcie z osobą, u której stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Jest to 46% wzrost w porównaniu z 356 677 wiadomości wysłanych tydzień wcześniej.

Jest to największa tygodniowa liczba wysłanych wiadomości o izolacji od czasu rozpoczęciu publikowania danych w styczniu.

Według związku zawodowego Unite fabryki i firmy w Wielkiej Brytanii są zagrożone zamknięciem, bo aplikacja NHS Covid-19 nakazuje izolację dla coraz większej liczby pracowników.


Związek powiedział, że dużej liczbie pracowników musi się izolować, a problem szczególnie dotyczy to firm z branży motoryzacyjnej.

Wczoraj rano Minister  ds. społeczności Robert Jenrick powiedział, że rząd jest „zaniepokojony” liczbą osób zwolnionych z pracy z powodu wiadomości wysyłanych przez aplikację.

Jenrick powiedział dziś radiu LBC: „Ważne jednak jest, abyśmy mieli aplikację, abyśmy traktowali ją poważnie, abyśmy po otrzymaniu wiadomości, postępowali zgodnie z wytycznymi”.

Minister zapowiedział również, że wraz z rządem zastanowi się, w jaki sposób można rozwiązać ten problem.

piątek, 16 lipca 2021 08:21
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Koronawirus: Wielka Brytania może „znowu wpaść w kłopoty i to zaskakująco szybko”
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania rozważa umieszczenie Francji na czerwonej liście podróży