Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Wielka Brytania przygotowuje się do wprowadzenia lockdownu w październiku

Wielka Brytania przygotowuje się do wprowadzenia lockdownu w październiku

W Wielkiej Brytanii w październiku może zostać wprowadzony lockdown, jeśli liczba hospitalizacji będzie nadal rosła, ostrzegł jeden z rządowych naukowców.

Lockdown na pełną skalę byłby „ostatnią deską ratunku i jest mało prawdopodobny” – ale rząd sporządził plan awaryjny, aby przygotować kraj na szczyt infekcji i hospitalizacji spowodowany powrotem dzieci do szkół.

Lockdown miałby zostać wprowadzony pod koniec października, gdy dzieci mają wolne w połowie semestru i miałby potrwać do przez pierwsze tygodnie listopada – podje Metro.


Według brytyjskich mediów Boris Johnson już tym miesiącu planuje wprowadzenie obowiązku noszenia masek i zachowania dystansu społecznego w pomieszczeniach zamkniętych i miejscach publicznych.

Jeśli hospitalizacje nie spadną, premier rozważy również wprowadzenie innych ograniczeń, od limitu spotkań w pomieszczeniach, ograniczeń w podróżowaniu i zamykanie nieistotnych sklepów.

W sumie 79,9% dorosłych w Wielkiej Brytanii otrzymało już dwie dawki szczepionki  – jednak ilość hospitalizacji ciągle rośnie, a przez dwa ostatnie tygodnie dziennie do szpitali przyjmowane jest ponad 900 osób.

Źródło z Sage, na które powołuje się Metro, powiedziało, że „lockdown ma być przerwą zapobiegawczą, którą Sage już sugerował w zeszłym roku”.


„Rozsądne jest posiadanie planów awaryjnych, a jeśli konieczny jest lockdown, powinno się go wprowadzić w czasie, w którym miałby minimalny wpływ gospodarczy i społeczny”.

„Będziemy osiągać szczyt, aczkolwiek wydłużony, już niedługo, więc tak naprawdę nie jest to taka sama sytuacja, jak w zeszłym roku, kiedy brak zmniejszenia zachorowań skutkował załamaniem się NHS i śmiercią ludzi na parkingach.  Szpitale mogą być przepełnione, zanim zgony osiągną ten sam poziom. Wczesne działanie temu zapobiegnie”.

Inne źródło rządowe podało, że ministrowie będą zmuszeni do „poważnego rozważenia” kolejnego lockdownu, jeśli NHS będzie miało trudności z uporaniem się z przyjęciami do szpitali.

Według źródła rządowego „jest jednak mało prawdopodobne, aby liczba zgonów osiągnęła poziom obserwowany jesienią zeszłego roku, ponieważ szczepionki wykonują swoją pracę”.


Brytyjski rząd ogłosił odnowienie w nadzwyczajnego ustawodawstwa dotyczącego COVID-19, na kolejne 6 miesięcy.

Jednak rzecznik rządu zaprzeczył, że rząd planuje wprowadzenie zapobiegawczego lockdownu w październiku – ale dodał, że „przygotowane są plany awaryjne w ramach odpowiedzialnego przygotowania się do wielu scenariuszy”.

Takie środki zostałyby ponownie wprowadzone tylko w ostateczności, aby zapobiec niezrównoważonej presji na NHS — powiedział rzecznik rządu.

wtorek, 07 września 2021 07:20
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ponad 7 mln wykrytych zakażeń od początku pandemii w UK
 Czytaj następny artykuł:
Fala upałów w Wielkiej Brytanii. Jak długo potrwa?