Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Wielka Brytania będzie szczepić dzieci. Zostanie im zaoferowana szczepionka firmy Pfizer

Wielka Brytania będzie szczepić dzieci. Zostanie im zaoferowana szczepionka firmy Pfizer

Dzieciom w wieku od 12 do 15 lat powinno się zaoferować szczepionkę firmy Pfizer, powiedzieli czterej brytyjscy naczelni lekarze (CMO — Chief Medical Officers).

Decyzja została podjęta, pomimo że rządowy organ nadzoru szczepień doradzał, że zaszczepienie dzieci przyniesie minimalne korzyści.


Brytyjski organ ds. szczepień poinformował, że szczepionki przeciw Covid-19 nie są zalecane dla zdrowych dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Z oceny przedstawionej przez Wspólną Komisję Szczepień i Immunizacji wynika, że szczepionka przeciw Covid-19 nie powinna być zalecana osobom w tej grupie wiekowej wyłącznie ze względów profilaktycznych.

Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji stwierdziła, że ze względu na to, że zdecydowana większość dzieci przechodzi Covid-19 łagodnie,  korzyści z zaszczepienia tylko nieznacznie przewyższają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Jednak brytyjscy naczelni lekarze wzięli pod uwagę wpływ pandemii na edukację dzieci, a także ryzyko dla ich zdrowia psychicznego wynikające z nieobecności w szkole dlatego zdecydowali na zaszczepienie dzieci.


Oznacza to, że około trzech milionów dzieci może kwalifikować się do programu szczepień, który ma być wdrażany w szkołach.

Decyzja ta prawdopodobnie zostanie zatwierdzona przez ministrów, w związku z obawami, że powrót szkół może doprowadzić do wzrostu liczby przypadków koronawirusa i potencjalnie przyczynić się do nowej fali epidemii w chłodniejszych miesiącach.

Brytyjscy lekarze powiedzieli, że zalecają szczepionki ze „względu na zdrowie publiczne” i zasugerowali, że decyzja prawdopodobnie „pomoże zmniejszyć transmisję koronawirusa w szkołach”.

Według CMO zaszczepienie znacznej części uczniów prawdopodobnie zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń, które mogą spowodować lokalne epidemie w szkołach.

Zmniejszy to również szansę, że pojedyncze dziecko zachoruje na Covid-19. Oznacza to, że szczepienia prawdopodobnie zmniejszą (ale nie wyeliminują) zakłócenia w edukacji.


Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej poinformowało wcześniej, że podobnie jak w przypadku innych programów szczepień szkolnych, wymagana będzie zgoda rodziców lub opiekunów.

Minister zdrowia Sajid Javid powiedział jednak Sky News, że w przypadku konfliktu będzie brana pod uwagę decyzja dziecka, a nie rodzica.

poniedziałek, 13 września 2021 14:44
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Nie żyje Charlotte Johnson Wahl, matka Borisa Johnsona
 Czytaj następny artykuł:
UWAGA: Trwa poszukiwanie groźnego przestępcy w Birmingham. Jest uzbrojony i niebezpieczny