Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Dziecko może przyjąć szczepionkę bez zgody rodzica, jeśli zostanie uznane za „kompetentne”

Dziecko może przyjąć szczepionkę bez zgody rodzica, jeśli zostanie uznane za „kompetentne”

Dzieciom w wieku od 12 do 15 lat w wielkiej Brytanii zostanie zaoferowana szczepionka firmy Pfizer, powiedzieli czterej brytyjscy naczelni lekarze (CMO — Chief Medical Officers).

Decyzja została podjęta, pomimo że rządowy organ nadzoru szczepień doradzał, że zaszczepienie dzieci przyniesie minimalne korzyści.


Jednak brytyjscy naczelni lekarze wzięli pod uwagę wpływ pandemii na edukację dzieci, a także ryzyko dla ich zdrowia psychicznego wynikające z nieobecności w szkole dlatego zdecydowali na zaszczepienie dzieci.

Oznacza to, że około trzech milionów dzieci może kwalifikować się do programu szczepień, który ma być wdrażany w szkołach. Dzieci mają otrzymać tylko jedną dawkę szczepionki.

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej poinformowało wcześniej, że podobnie jak w przypadku innych programów szczepień szkolnych, wymagana będzie zgoda rodziców lub opiekunów.


Minister zdrowia Sajid Javid powiedział jednak Sky News, że w przypadku konfliktu będzie brana pod uwagę decyzja dziecka, a nie rodzica.

Zapytany o sytuację dotyczącą zgody na szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat, minister do spraw szczepień Nadhim Zahawi potwierdził, że dzieci, które mają inne zdanie niż rodzice, mogą zostać zaszczepione, jeśli zostaną uznane za „kompetentne” do podjęcia takiej decyzji.

Powiedział, że stanie się to tylko w „bardzo rzadkich” przypadkach, dodając, że rodzice i dzieci otrzymają ulotkę informacyjną i formularz zgody przed zaszczepieniem.

Zahawi powiedział, że jeśli pojawi się różnica zdań, dziecko i rodzic spotkają się z lekarzem szkolnym. Pierwszym krokiem lekarza będzie osiągnięcie zgody.


Następnie, jeśli dziecko zostanie „uznane za kompetentne”, może otrzymać szczepionkę przeciw Covid-19.

„Są to bardzo rzadkie sytuacje i ważne jest, aby zrozumieć, że szkolna służba zdrowia jest odpowiednio przygotowana, aby sobie z tym poradzić” – powiedział Zahawi.

wtorek, 14 września 2021 08:03
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Osoby powyżej 50. roku życia otrzymają 3 dawkę szczepionki przeciw Covid-19
 Czytaj następny artykuł:
Nie żyje Charlotte Johnson Wahl, matka Borisa Johnsona