Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Osoby powyżej 50. roku życia otrzymają 3 dawkę szczepionki przeciw Covid-19

Osoby powyżej 50. roku życia otrzymają 3 dawkę szczepionki przeciw Covid-19

W Wielkiej Brytanii ruszy program szczepień przypominających, które zostaną zaoferowane osobom po pięćdziesiątce i pracownikom pierwszej linii.

Trzecia dawka szczepionki ma być sposobem na walkę z trzecią falą koronawirusa tej zimy.


Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI) po kilku miesiącach badań wydała zalecenie rządowi, w jaki sposób należy wprowadzić trzecie szczepienie.

Eksperci stwierdzili, że szczepionka Pfizer/BioNTech powinna być stosowana jako dawka przypominająca i że można ją bezpiecznie podawać razem ze zwykłą szczepionką przeciw grypie.

Do przypominającego szczepienia, które ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu, będzie się kwalifikować około 30 milionów osób.

Poza osobami powyżej 50. roku życia szczepionkę otrzymają również pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej oraz osoby powyżej 16. roku życia z grupy ryzyka.


Program będzie przebiegał według podobnego harmonogramu do pierwotnego wprowadzenia szczepionek, a więc osoby z najbardziej narażonych grup zostaną zaszczepione w pierwszej kolejności.

Szczepionka AstraZeneca została również zatwierdzona do stosowania jako dawka przypominająca, chociaż preparat Pfizera można podać każdemu, kto wcześniej otrzymał dwie dawki AstraZeneca.

Według brytyjskich mediów szczepionki przeciw Covid-19 będą głównym sposobem na radzenie sobie z epidemią, który Boris Johnson dziś zaprezentuje.

Premier zorganizuje konferencję prasową o 15.30, w której przedstawi, w jaki sposób rząd zamierza uniknąć kolejnego ogólnokrajowego lockdownu.

Rząd uważa, że szczepienia przeciw Covid-19 i grypie zapewnią, że NHS nie zostanie przepełniona, gdy przyjdzie jesień i zima.


Wczoraj naczelni lekarze czterech krajów powiedzieli, że dzieciom w wieku od 12 do 15 lat również należy zaoferować jedną dawkę szczepionki Pfizer.

Decyzja została podjęta, pomimo że rządowy organ nadzoru szczepień doradzał, że zaszczepienie dzieci przyniesie minimalne korzyści, które tylko nieznacznie przewyższają ryzyko.

wtorek, 14 września 2021 12:29
 


Czytaj poprzedni artykuł:
W Wielkiej Brytanii jest ponad 1 000 000 wolnych miejsc pracy
 Czytaj następny artykuł:
Dziecko może przyjąć szczepionkę bez zgody rodzica, jeśli zostanie uznane za „kompetentne”