Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Boris Johnson ogłosił plan na walkę z pandemią koronawirusa bez lockdownów

Boris Johnson ogłosił plan na walkę z pandemią koronawirusa bez lockdownów

Premier Wielkiej Brytanii powiedział wczoraj, że koronawirus „nadal istnieje”, ale obiecał, że jego nowy zimowy plan na COVID-19 zapewni, że uda się uniknąć lockdownów.

Przemawiając na konferencji prasowej na Downing Street, Boris Johnson powiedział, że wyższa liczba przypadków niż w tym samym czasie w zeszłym roku oznacza, że ​​w pewnym sensie pozycja kraju jest w rzeczywistości bardziej trudna.


Dodał jednak, że pod wieloma kluczowymi względami Brytyjczycy są nieporównywalnie lepiej przygotowani do walki z chorobą.

Powiedział, że ponad 80% osób w wieku powyżej 16 lat otrzymało podwójne szczepienie, a 90% dorosłej populacji ma przeciwciała koronawirusa, które mogą bronić się przed wirusem.

„Te szczepionki działają” – powiedział. „Dzięki szczepieniom widzimy ogromny spadek liczby zgonów i poważnych zachorowań i w zależności od wieku, prawdopodobieństwo śmierci, jest niestety nawet dziewięciokrotnie większe, u osób niezaszczepionych, niż w przypadku tych, którzy przyjęli dwie dawki”.

„Rezultatem tej kampanii szczepień jest to, że mamy jedno z najbardziej wolnych społeczeństw i jedną z najbardziej otwartych gospodarek w Europie. Dlatego teraz trzymamy się naszej strategii. Zasadniczo zamierzamy iść dalej” - powiedział premier Wielkiej Brytanii.

Konferencja prasowa premiera odbyła się po tym, jak minister zdrowia Sajid Javid przedstawił w Izbie Gmin plan rządu dotyczący radzenia sobie z koronawirusem.

Rząd opracował pięciofilarowy plan, aby który ma pomóc uniknąć kolejnego ogólnokrajowego lockdownu.


Rząd zamierza wznowić wysiłki, aby namówić na szczepienia osoby, które do tej pory odmawiały szczepienia, powiedział Javid.

Program szczepień zostanie rozszerzony o szczepionki przypominające, które zostaną zaoferowane osobom po pięćdziesiątce i pracownikom pierwszej linii, oraz osobom powyżej 16. roku życia z grupy ryzyka.

Natomiast dzieciom w wieku od 12 do 15 lat również zaoferowana zostanie jedna dawka szczepionki Pfizer.

Wzmocniona zostanie też ochrona farmaceutyczna, co wiąże się z dużymi nadziejami na dalsze przełomy w leczeniu Covid.

Osoby izolujące się będą nadal otrzymywać wsparcie finansowe, które nie zostanie zmienione do marca 2022 r.

NHS otrzyma wsparcie w postaci wcześniej ogłoszonego zastrzyku finansowego o wartości 5,4 miliarda funtów.

W międzyczasie rozpocznie się „największa kampania szczepień przeciw grypie, jaką ten kraj kiedykolwiek widział” - powiedział minister zdrowia.

Rząd będzie też zachęcał ludzi do spotkań na zewnątrz lub otwierania okien, jeśli są w środku, noszenia maski w zatłoczonych i zamkniętych miejscach, częstego mycia rąk i korzystania z aplikacji NHS COVID-19.


Jednakże, jeśli plan się nie powiedzie i liczba zakażeń będzie rosła, rząd uruchomi „Plan B”.

Będzie to wprowadzenie obowiązku noszenia masek w pomieszczeniach, takich jak sklepy i restauracje, a także w autobusach i pociągach oraz zalecenia do pracy z domu.

Rząd rozważy też wprowadzenie wcześniej zapowiadanych paszportów szczepionkowych, które miałyby być okazywane przed wejściem do klubów nocnych i na duże wydarzenia.

Premier powiedział: „Po prostu nierozsądne jest całkowite wykluczenie tego rodzaju opcji, teraz kiedy musimy zmierzyć się z faktem, że może to nadal stanowić wybór między utrzymaniem działalności na pełnych obrotach, a albo nie”.

„Pozostawimy również otwartą opcję nakazu zakrywania twarzy, tak jak ma to miejsce, gdzie indziej, lub ponownego doradzania ludziom, aby pracowali z domu” - dodał.

„Covid wciąż tu jest. Niestety choroba nadal stanowi ryzyko. Jednak jestem przekonany, że możemy kontynuować nasz plan przekształcenia szczepień w miejsca pracy i chronić wspólne zyski”. – podsumował Boris Johnson.

środa, 15 września 2021 07:04
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair grozi likwidacją lotów z/do Polski
 Czytaj następny artykuł:
Rząd przedstawił „Plan B” dotyczący pandemii koronawirusa w UK