Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Ryanair grozi likwidacją lotów z/do Polski

Ryanair grozi likwidacją lotów z/do Polski

Prezes tanich linii lotniczych Ryanair nie zgadza się z proponowanymi przez polski rząd podwyżkami opłat, które szczególnie uderzą w linie lotnicze.

W związku z tym Michael O’Leary napisał list do premiera Polski Mateusza Morawieckiego, w którym grozi nawet zamknięciem połączeń do/z Polski.

Pisze w nim m.in., że propozycja Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w sprawie podniesienia stawek dla linii lotniczych wskazuje na oderwanie od rzeczywistości branży przewozów lotniczych.


Opłaty lotniskowe w Polsce i tak są wysokie, a ich podniesienie spowoduje zmniejszenie liczby połączeń, przerzucenie kosztów na pasażerów i przeniesienie ruchu do innych krajów Europy Środkowej.

Michael O'Leary jest oburzony zaproponowanymi stawkami przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej i wzywa polski rząd do zbadania proponowanych podwyżek cen i podjęcia interwencji w celu ochrony polskiej sieci połączeń lotniczych.

Prezes Ryanair wskazał, że moment na podwyżki opłat lotniskowych jest bardzo zły ze względu na gigantyczne straty finansowe branży lotniczej, spowodowane pandemią.

„Pandemia Covid-19 wywołała najpoważniejszy kryzys w historii lotnictwa. Bezprecedensowy spadek ruchu lotniczego spowodował ogromne straty finansowe, upadki linii lotniczych i utratę setek tysięcy miejsc pracy. Chociaż linie lotnicze pracują ciężko nad przywróceniem ruchu lotniczego, straty poniesione w trakcie kryzysu Covid będą obciążały finanse linii lotniczych przez wiele lat. Polskie opłaty za korzystanie ze służb żeglugi powietrznej były niekonkurencyjne w porównaniu do innych krajów europejskich jeszcze przed wybuchem epidemii Covid-19”. - napisał Michael O'Leary w liście adresowanym do polskiego premiera.


Szef linii lotniczych zauważył, że opłaty na lotniskach w Polsce są i tak wyższe niż w innych krajach Europejskich. A ich podwyżka może doprowadzić do wycofania się linii lotniczych z Polski.

„Linie lotnicze nie będą w stanie ponosić takich zwiększonych kosztów. Również polscy konsumenci nie są gotowi, aby pokrywać takie koszty w formie wyższych opłat za przeloty. Zagrozi to rentowności komercyjnej marginalnych tras w Polsce, z których większość łączy regionalne porty lotnicze. Wynikiem tego będzie utrata siatki połączeń, lokalnych miejsc pracy i powiązanych korzyści gospodarczych. Przeniesienie potencjału linii lotniczych z Polski będzie oznaczało jego relokację na trasy w innych krajach Europy Środkowej, dając im przewagę ekonomiczną nad Polską w okresie, gdy regiony konkurują o turystów i inwestycje zewnętrzne” - napisał prezes Ryanair.

Michael O'Leary wezwał polski rząd do zbadania proponowanych podwyżek cen i podjęcia interwencji w celu ochrony polskiej sieci połączeń lotniczych: „Wzywamy Pański Rząd do zbadania proponowanych podwyżek cen i podjęcia interwencji w celu ochrony polskiej sieci połączeń lotniczych w okresie, gdy linie lotnicze dopiero stają na nogi po okresie pandemii…”

środa, 15 września 2021 07:31
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjski rząd zaleca noszenia masek, ale spotkaniach gabinetu nikt nie zakrywa twarzy
 Czytaj następny artykuł:
Boris Johnson ogłosił plan na walkę z pandemią koronawirusa bez lockdownów